Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 13.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest następujący:
W lutym 2002 r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Pani zamiarem było korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarówi usług jednakże przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu nie złożyła Pani wówczas obowiązującego i wymaganego formularza VAT-6 o wyborze zwolnienia (...). W związku z powyższym z dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu obligatoryjnie stała się Pani podatnikiem podatku od towarów i usług. Wymaganej rejestracji do w/w podatku dokonała Pani dopiero w miesiącu sierpniu 2002r. rozliczając jednocześnie w/w podatek począwszy od m-ca, w którym utraciła Pani prawo do korzystania ze zwolnienia, tj. od m-ca lutego 2002 r.
We wniosku pyta Pani, czy w opisanej sytuacji (biorąc pod uwagę osiągnięty przez Panią w 2004 r. obrót, który
nie przekroczył 10.000 Euro) może Pani na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) skorzystać ze zwolnienia podmiotowego począwszy od m-ca marca 2005 r.
Jednocześnie wyraża Pani pogląd, iż może skorzystać z powyższego przepisu, gdyż od końca miesiąca, w którym utraciła Pani prawo do korzystania ze zwolnienia, z dniem 28 lutego 2005 r. mija 3 lata, a obroty za rok ubiegły nie przekraczają 10.000 Euro.
Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyrażoną przez Panią opinię, w pełni podziela Pani stanowisko w powyższej sprawie, gdyż dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego dopiero w m-cu sierpniu 2002 r. nie miało wpływu na moment utraty prawa do korzystania ze zwolnienia.
Poprzez nie złożenie wymaganego wówczas formularza VAT-6 o wyborze zwolnienia (...) przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT,
obligatoryjnie stała się Pani podatnikiem tego podatku już w lutym 2002 r. czyli utraciła Pani prawo do zwolnienia od podatku.
Zgodnie zaś z art. 113 ust. 11 w/w ustawy, podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopieropo upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.
Okres 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utraciła Pani prawo do zwolnienia od podatku, tj. od końca lutego 2002 r., upływa 28 lutego 2005 r., a więc może Pani ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług począwszy od 1 marca 2005 r. (nadmienia się, iż równowartość 10.000 Euro, czyli limit uprawniający do zwolnienia od podatku od towarów i usług w 2005 r. wynosi 43.800,00 zł).
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu
faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnikalub osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.