Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 8. poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 23.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika w części dotyczącej zapytania wymienionego w
pkt 1 jest prawidłowe, w pozostałym zakresie pkt 2 i 3 nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny:
Podatnik, prowadzi działalność gospodarcza w zakresie optyki okularowej (wg PKD-produkcja instrumentów optycznych) <...> jako wytwórca wyrobu medycznego wykonywanego na zamówienie.
Pismem z dnia 23.02.2005 r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem w sprawie właściwej stawki podatku VAT dla dostaw:
1. okularów korekcyjnych
2. opraw okularowych
3. świadczenia usług optycznych (naprawa, konserwacja i wykonywanie okularów z powierzonego materiału).
Do wniosku załączono pisma Dyrektora Departamentu Polityki Lękowej Ministerstwa Zdrowia z dnia: 07.10.2003 r i 27.10.2003 r. w świetle których- na podstawie art. 3 pkt 14 ustawy o wyrobach medycznych-okulary należy kwalifikować jako wyrób medyczny i w sytuacji, gdy są one wykonywane zgodnie z instrukcją sporządzoną przez odpowiednie osoby i na ich odpowiedzialność będą stanowić wyrób
medyczny wykonywany na zamówienie. Stwierdzono w nich również, że okulary złożone z oprawek i soczewek będą zestawem wyrobów medvcznvch.
stanowisko Podatnika:
Zdaniem Podatnika sprzedaż ww. wyrobów tj. okularów korekcyjnych, oraz opruu okularowych i świadczenie usług we wskazanym zakresie jest opodatkowane 7% stawka, podatku od towarów,
Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług- poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.)- zgodnie z przepisem art. 41 ust.
1 ustawy wynosi 22%.
Na podstawie art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.
W załączniku nr 3 do ustawy zawierającym ..wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%" w pozycji - 103 ustawodawca wymienia soczewki kontaktowe, soczewki okularowe ze szklą, soczewki okularowe z innych materiałów . zakwalifikowane wg PKWiU do grupowania: 33.40.11.
Natomiast w pozycji 106 wyszczególniono bez względu na symbol PKWiU - wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.
Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93. poz. 896) wyrób medyczny zdefiniowany został jako narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu,
włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu: diagnozowania, zapobiegania, monitorowania leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób, diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia i kompensowania urazów lub upośledzeń, badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego regulacji poczęć, który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele i na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.
Zgodnie z art. 3 pkt 22 wym. ustawy przez wyrób medyczny wykonany na zamówienie należy rozumieć wyrób medyczny wykonany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe i na ich odpowiedzialność,przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem
wyrobu medycznego wykonanego metodami produkcji seryjnej.wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika.
Stosownie do zapisu art. 4 ust. 3 tej ustawy podmiotami uprawnionymi do wprowadzania do obrotu i do używania wyrobów medycznych.zwanymi dalej podmiotem uprawnionym"sa wytwórca, jego autoryzowany przedstawiciel.importer, dystrybutor i podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie do obrotu wyrobu medycznego.
W myśl art. 5 ust. 1 -3 ustawy do obrotu i do używania mogą być wprowadzone wyroby medyczne oznakowane znakiem CE (co oznacza, że produkowane wyroby spełniają wymagania zasadnicze, o których mowa w art. 16 ustawy o wyrobach medycznych). Znak CE umieszcza się na a yrobie medycznym po przeprowadzeniu odpowiednich dla niego procedur oceny zgodności z wymaganiami zasadniczymi, o których mowa w rozdziale 4 (ust.2).
Znakiem CE nie oznacza się wyrobów medycznego wykonanego nazamówienie,przeznaczonego do badań klinicznych oraz wyrobu
medycznego do diagnostyki in itro przeznaczonego do oceny działania (ust. 3).
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje sprzedaży: okularów do korekcji wzroku wyposażonych w szklą obrobione optycznie, szklane i inne. barwne lub bezbarwne, jednoogniskowe (PKWiU 33.40.12-90.1) oraz dwuogniskowe (PKWil 33.40.12-90.2) opraw okularowych do okularów korekcyjnych.
Jak również świadcz) usługi optyczne, które polegają na naprawie, konserwacji i wykonywaniu okularów z powierzonego materiału.
W świetle stanowiska zajętego przez Ministerstwo Finansów w przedmiotowej sprawie: ,. Dla ustalenia zakresu i sposobu opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy okularów istotne jest dokonanie kwalifikacji tych okularów w świetle przepisów ustawy o wyrobach medycznych. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia okulary korekcyjne, zarówno gotowe jak i wykonywane na zamówienie, są wyrobem medycznym. Przez okulary wykonane na zamów ienie-zgodnie z
informacją Ministerstwa Zdrowia-nuleży rozumieć te. które są wykonane według specjalnej pisemnej instrukcji sporządzonej przez, lekarzu okulistę lub inną uprawnioną osobę.
A zatem dostawa okularów korekcyjnych, uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej -podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11l marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Pozostałe okulary (inne niż korekcyjne) podlegają opodatkowaniu podstawowa stawka podatku od towarów i usług- zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. tj. 22". Należy zaznaczyć, że co do zasady okulary to towar składający się z soczewek (szkieł) i oprawek, w których są one zamontowane. Jeżeli zatem przedmiotem dostawy są okulary, uznane za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, to mają do nich
zastosowanie ww. przepisy art 41 ust. 2 i poz. 106 zał. Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, czyli stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
Inna sytuacja wystąpi, gdy przedmiotem dostawy są odrębnie szkła i oprawki. Wówczas stanowią one odrębne przedmioty dostawy i odrębnie powinny być wykazane na fakturze i opodatkowane stawką właściwą dla poszczególnych towarów, tj. dla soczewek okularowych (PKWilJ 33.40.11) stawką 7%. a dla oprawek do okularów stawką 22%.
Oprawki okularowe 33.40.13), w przypadku gdy stanowią odrębny przedmiot dostawy podlegają opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług. Nie ma w tym przypadku znaczenia.czy w oprawkach tych zamontowane zostaną później szkła korekcyjne, czy inne.
Oprawki okularowe stają się bowiem wyposażeniem wyrobu medycznego dopiero po zamontowaniu w nich szkieł korekcyjnych".
Podsumowując, jeżeli sprzedawane przez Państwa okulary korekcyjne (towar składając) się z soczewek i oprawek spełniają definicję
wyrobu medycznego w rozumieniu powyżej powołanej ustawy o wyrobach medycznych, to ich dostawa podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% na podstawie art. 41 ust. 2 cytowanej ustawy.
Oprawki okularowe (PKWilJ 33.40.13). w przypadku gdy stanowią odrębny przedmiot dostawy podlegają opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług.
Natomiast w zakresie wymienionych w zapytaniu usług optycznych (naprawa, konserwacja i wykonywanie okularów z powierzonego materiału ) należy wskazać, iż Podatnik nie dokonał klasyfikacji świadczonych usług.
Niemniej jednak, tut. organ informuje, że jedynie usługi naprawy soczewek kontaktr soczewek okularowych ze szkła oraz soczewek okularowych z innych materiałów (PKWJU 33.40.11) podlegają opodatkowaniu 7% staw:ką podatku od towarów i usług zgodnie pozycja 163 ww. załącznika do ustawy.Ponadto nadmienia się. że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług usługi napraw okularów sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU
33.40.90-00.30- usługi napraw i konserwacji wyrobów do korekcji i ochrony wzroku" i jako nic wymienione w załącznikach do ww. ustawy i przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiam przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika płatnika inkasenta/ następcy prawnego podatnika osoby trzeciej odpowiedzialne! za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.