Temat interpretacji
Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodów niespełniających wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) Umowa ta wraz z aneksami została zarejestrowana we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym. Następnie już po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług w wyniku zmiany składki ubezpieczeniowej zmieniła się również wysokość opłaty leasingowej.
Spółka twierdzi, że w takiej sytuacji ma prawo do odliczania opłat leasingowych w części nieprzekraczającej wysokości opłaty leasingowej przed zmianą umowy.
Zgodnie z art. 154 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), przepisu art. 86 ust. 7 (zawiera ograniczenia w możliwości odliczenia podatku naliczonego), nie stosuje się m.in. do samochodów będących przedmiotem umowy leasingu w stosunku do której przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.
W ust. 2 art. 154 zawarte zostało ograniczenie zastosowania tego przepisu. Może być on bowiem zastosowany w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględnienia zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004r. Z brzmienia art. 154 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że podatnik ma prawo do odliczenia całości opłat leasingowych jeśli oczywiście zostały spełnione warunki z art. 154 ust. 1, natomiast zmiany wysokości kwoty opłaty leasingowej wynikające z aneksu podpisanego już po dniu 1 maja 2004r. będą podlegały regułom określonym w "nowej" ustawie o VAT.