POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-1/443 1-63/05/227396/124/CzW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2005, sygn. PP-1/443 1-63/05/227396/124/CzW, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. tekst jedn. z 2005 r. Nr 8. poz. 60.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 08.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego w piśmie z dnia 08.03.2005 r. stanu faktycznego wynika, ze Spółka nabyła nieruchomość zabudowaną przedwojennym budynkiem, w skład którego wchodzą wyłącznie lokale mieszkalne oraz pomieszczenia przynależne (piwnice). Wszystkie lokale mieszkalne były już zasiedlone.
Działalność Spółki polega na pracach remontowych i częściowej przebudowie budynku oraz ustanowieniu odrębnej własności lokali i ich sprzedaży.
Wartość prac remontowych wyniesie docelowo więcej niż 30% wartości lokali (budynku).
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy sprzedaż lokali będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług w przypadku, gdy:
1. ustanowienie odrębnej własności danego lokalu będzie miało miejsce wponiesione wydatki inwestycyjne na ten lokal nie przekroczą 30% jego wartości.
2. ustanowienie odrębnej własności danego lokalu będzie miało miejsce w poniesione wydatki inwestycyjne na ten lokal przekroczą 30% jego wartości.
Zdaniem Spółki w opisanych przypadkach dostawa lokali korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części. z wyjątkiem lokali użytkowych.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Jednak w przypadku dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części na rynku wtórnym zastosowanie ma art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Stanowi on że zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 11 ustawy, obiektami budownictwa mieszkaniowego są między innymi budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne. 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe.
Zwolnienie na podstawie cytowanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy ma zastosowanie wyłącznie do dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części na tzw. rynku wtórnym lecz tylko na cele mieszkaniowe.
Przedmiotowe zwolnienie nie ma zatem zastosowania do dostawy części budynku przeznaczonych na inne cele niż mieszkaniowe.
Nadmienia się ponadto, że na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Zatem tut. organ podziela stanowisko Podatnika, że dostawa na rynku wtórnym obiektów budownictwa mieszkaniowego lub jego części (lokali) będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przy spełnieniu przesłanek określonych w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustaw).
Nadmienia się jednak, że w przypadku dostaw/Sia rynku wtórnym obiektów budowlanych lub ich części o przeznaczeniu innym niż mieszkalne (pomieszczenia znajdujące się w piwnicy) będzie ona podlegać zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku, kiedy będą traktowane jako towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 i art. 43 ust. 6.
Jednocześnie podkreśla się. że rozliczenie podatku naliczonego z tytułu wykonywanych przez Podatnika robót remontowych powinno być dokonane z uwzględnieniem art. 86 ust. 1 ustawy zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114. art. 119 ust. 4 art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osotn trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organ/ kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto