Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podat-kowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60, ze zm.), art. 20 ust. 3, art. 41 us... - Interpretacja - PO III 443-45/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.09.2005, sygn. PO III 443-45/05, Urząd Skarbowy w Dębicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podat-kowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60, ze zm.), art. 20 ust. 3, art. 41 ust. 3 i art. 87 ust. 3a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy po rozpatrzeniu wniosku ?K.? sp. z o.o. z dnia 28.07.2005 r. (data wpływu 08.08.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku.

Wnioskiem z dnia 28.07.2005 r. ?K.? Sp. z o.o. zwróciła się o wydanie wiążącej interpretacji dotyczącej przepisów VAT w oparciu o ustawę z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Przedmiotem jej miała być odpowiedź na pytanie dot. stawki VAT dla zaliczki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku ? podatnik otrzymał w lipcu 2005 r. zaliczkę od kontrahenta z Unii Europejskiej przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Wywóz towarów dotyczący tej zaliczki będzie realizowany w 2005 r., a częściowo w 2006 r. Na okoliczność otrzymania zaliczki pytający wystawił fakturę VAT ze stawką 0%. Na realizowane w późniejszych miesiącach dostawy spółka wystawiać będzie faktury VAT, które uwzględnią otrzymaną wcześniej zaliczkę. Do wystawionej faktury VAT zaliczkowej ze stawką 0% podatnik nie otrzyma dowodów potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju i dostarczenia go do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym. W odpowiedzi na zapytanie podatnika należy stwierdzić:

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - jeżeli przed wykonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Na podstawie art. 87 ust. 3a ustawy do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się m.in. obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością. Przepis art. 87 ust. 3 określa sposób zwrotu różnicy podatku, a wśród nich podatnikowi, u którego występuje obrót opodatkowany stawkami niższymi niż stawka podstawowa, tj. 22%. Przedstawienie w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego (art. 87 ust. 3a ustawy) w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju wskazuje, że w sytuacji powstawania obowiązku podatkowego m.in. na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy obrót taki winien być opodatkowany taką stawką jak wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Podatnik w przedstawionym własnym stanowisku stwierdził, że zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0% ale możliwość jej zastosowania została uzależniona w art. 42 ust. 1 pkt 2, tj. od posiadania przez podatnika dowodów, że towary będą-ce przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione i dostar-czone do nabywcy na terytorium państwa inne niż terytorium kraju. Jednakże, zdaniem pytającego art. 42 ustawy dotyczy dokonanych dostaw wewnątrzwspólnotowych i nie może w związku z tym mieć zastosowania do zaliczek otrzymywanych przed dokonaniem dostaw. Dlatego tez należy przyjąć, iż w przypadku zaliczek właściwą stawka będzie 0% bez konieczności opodatkowywania ich według stawki obowiązującej dla danego towaru na terytorium kraju ? dodał pytający.

Organ podatkowy stoi na stanowisku, że przepis art. 41 ust. 3 ustawy mówiący o stawce podatku dotyczy wewątrzwspólnotowej dostawy towarów i zastrzeżenie w nim wyrażone dotyczące wymogów, określonych w art. 42 również jest przyporządkowane dla dostawy, a nie zaliczek.

Urząd Skarbowy w Dębicy