POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-43/05

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.09.2005, sygn. PP/443-43/05, Urząd Skarbowy w Brzesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.06.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 19.08.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W pismach z dnia 15 czerwca 2005 r. i 19 sierpnia 2005 r. zwrócił się Pan o udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku dokumentowania nabyć produktów rolnych (owoców), dokonywanych u rolników ryczałtowych przez wystawianie na ich rzecz faktur VAT RR, a w szczególności, czy w przypadku nie występowania przez nich z żądaniem wystawienia wskazanej faktury jest obowiązek jej wystawienia. Ponadto pyta Pan, czy w przypadku nie wystawiania faktur VAT RR, kwoty należności wynikające z dowodów wewnętrznych powinny obejmować podatek od towarów i usług obliczony przy zastosowaniu stawki 5%. Rolnicy nie żądający wystawiania faktur VAT RR otrzymują sporządzone odręcznie dowody zakupu, w których uwidoczniane są jedynie waga oraz wartość sprzedanego towaru.

Według stanowiska zaprezentowanego w pismach, żaden z przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nie nakłada na nabywcę, będącego czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku, obowiązku wystawienia faktury VAT RR dla rolników ryczałtowych nie żądających ich wystawienia. Natomiast kwoty należności wykazane w dowodach wewnętrznych nie powinny zawierać kwot zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług, gdyż może on być obliczany i wykazany wyłącznie w fakturach VAT RR.

Po rozpatrzeniu wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 117 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), z zastrzeżeniem art. 43 ust. 4, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w art. 106. Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę VAT RR dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy (art. 116 ust. 1 ww. ustawy).

Elementy konieczne, które powinna zawierać faktura VAT RR określono w art. 116 ust. 2 i 3 ustawy. Stosownie do art. 116 ust. 6 ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty pod warunkiem, że:
1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższe terminy płatności;
3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Niewypełnienie warunków wskazanych w wyżej wymienionych przepisach pozbawia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego o równowartość zryczałtowanego zwrotu podatku, natomiast rolnik ryczałtowy nie może skorzystać z możliwości otrzymania zryczałtowanego zwrotu podatku.

W przypadku nie dysponowania przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług danymi niezbędnymi do sporządzenia prawidłowej faktury VAT RR, np. wobec ich nieudostępnienia przez rolnika ryczałtowego, niezłożenia przez niego oświadczenia o posiadaniu takiego statusu, a także niedostarczenia numeru jego rachunku bankowego, brak jest po stronie nabywcy obowiązku wystawienia faktury VAT RR, a dokonana transakcja może zostać udokumentowana dowodem wewnętrznym, o którym mowa w § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Wystawiony, w opisanym przez Pana przypadku, dowód wewnętrzny oprócz elementów wymienionych § 14 powołanego rozporządzenia nie powinien zawierać informacji o naliczeniu zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług w wysokości 5%. Nadmienić należy, iż tylko w wystawianych przez czynnych i zarejestrowanych podatników podatku od towarów i usług fakturach VAT RR możliwym jest wykazywanie zryczałtowanego zwrotu podatku obliczonego przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 5%.
Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym. Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Brzesku