w zakresie opodatkowania 23% stawką podatku VAT świadczonych przez wspólników spółki na jej rzecz usług księgowych oraz prawa do odliczenia podatku ... - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.584.2017.2.KOM

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2018, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.584.2017.2.KOM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

w zakresie opodatkowania 23% stawką podatku VAT świadczonych przez wspólników spółki na jej rzecz usług księgowych oraz prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez wspólników

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 10 października 2017 r. (data wpływu 25 października 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 grudnia 2017 r. (data wpływu 18 grudnia 2017 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 6 grudnia 2017 r. znak 0114-KDIP1-1.4012.584.2017.1.KOM (skutecznie doręczone dnia 12 grudnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania 23% stawką podatku VAT świadczonych przez wspólników spółki na jej rzecz usług księgowych oraz prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania 23% stawką podatku VAT świadczonych przez wspólników Spółki na jej rzecz usług księgowych oraz prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez wspólników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Wnioskodawca lub Spółka), zarejestrowanym czynnym podatnikiem od towarów i usług. Zainteresowani niebędący stroną postępowania są osobami fizycznymi posiadającymi nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (dalej również jako Wspólnicy lub Usługodawcy). Osoby te są wspólnikami w Spółce. Wspólnicy pełnią również funkcję członków zarządu Spółki. Członkowie zarządu Spółki otrzymują wynagrodzenie z tytułu powołania ich do zarządu Spółki.

Wspólników wiążą ze Spółką również umowy o pracę, które zostaną rozwiązane do końca roku kalendarzowego (do końca 2017 r.).

Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług księgowych na rzecz osób fizycznych oraz innych podmiotów prawa (dalej: klienci), m.in.: prowadzenie ksiąg rachunkowych, podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji podatkowych na rzecz tych podmiotów, a także ich wsparcie w kontaktach z administracją publiczną oraz wykonywanie innych czynności z zakresu księgowości, w tym rachunkowości zarządczej na zlecenie klientów Spółki (dalej: Usługi księgowe).

Świadczone przez Spółkę Usługi księgowe opodatkowane są podstawową stawką podatku od towarów i usług.

W celu należytego wykonania świadczonych przez nią usług Spółka zatrudnia pracowników oraz ma zawarte umowy cywilnoprawne z podwykonawcami (podmiotami niepowiązanymi ze Spółką).

Obecnie Spółka rozważa rezygnację z części usług świadczonych przez podwykonawców i w znaczenie większym zakresie zaangażowanie wspólników Spółki do wykonywania czynności (Usług księgowych) na rzecz klientów Spółki. Większe zaangażowanie wspólników Spółki w świadczenie Usług księgowych podyktowane jest również zwiększającą się liczbą klientów Spółki.

W tym celu, w kolejnym roku kalendarzowym (tj. w 2018 r.), Spółka zamierza zawrzeć z każdym z osobna Wspólnikiem umowy o świadczenie usług, których przedmiotem będzie świadczenie następujących usług przez Wspólników:

  1. prowadzenie ksiąg rachunkowych dla klientów Spółki;
  2. prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów dla klientów Spółki;
  3. prowadzenie ewidencji podatku od towarów i usług dla klientów Spółki;
  4. prowadzenie rozliczeń w zakresie kadr i płac dla klientów Spółki;
  5. sporządzanie deklaracji, informacji oraz zeznań w zakresie podatków, ubezpieczeń społecznych oraz statystyki publicznej dla klientów Spółki;
  6. weryfikacja (sprawdzanie) czynności, o których mowa w lit. a)e) powyżej wykonywanych przez pracowników i podwykonawców Spółki;
  7. wsparcie klientów Spółki w kontrolach podatkowych, postępowaniach podatkowych oraz czynnościach sprawdzających;
  8. przygotowanie raportów, zestawień oraz innych kalkulacji dla potrzeb rachunkowości zarządczej dla klientów Spółki;
  9. prowadzenie szkoleń dla pracowników i podwykonawców Spółki oraz dla klientów Spółki;
  10. konsultacje (doradztwo) z zakresu rachunkowości, w tym krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości dla pracowników i podwykonawców Spółki oraz klientów Spółki;
  11. wsparcie klientów Spółki w statutowych oraz wewnętrznych badaniach sprawozdań finansowych;
  12. wykonywanie innych czynności o podobnym charakterze do czynności wymienionych w lit. a)k) powyżej

- dalej: Usługi.

Z tytułu realizacji Usług w danym miesiącu kalendarzowym Usługodawcy będą otrzymywać wynagrodzenie kalkulowane jako iloczyn liczby godzin spędzonych przez każdego z nich przy wykonywaniu Usług na rzecz Spółki oraz ustalonej stawki godzinowej.

Usługi będą wykonywane przez Usługodawców w miejscach i terminach ustalanych przez nich samych. Usługodawcy ponadto nie będą związani instrukcjami Spółki co do sposobu i treści świadczonych Usług, nie będą wiązały ich w tym zakresie zalecenia Spółki i nie będą oni podlegać jej kierownictwu.

Umowa pomiędzy Spółką a każdym z Usługodawców będzie przewidywała, że Usługodawca zabezpieczy Spółkę przed roszczeniami osób trzecich i zrekompensuje Spółce koszty i szkody poniesione na skutek działania lub zaniechania Usługodawcy, w szczególności wynikające z nieprawidłowej realizacji Umowy przez Usługodawcę, z przyczyn leżących po stronie Usługodawcy.

Usługodawcy nie będą korzystali z infrastruktury i organizacji wewnętrznej Spółki w celu świadczenia Usług na jej rzecz, za wyjątkiem dostępu programu (systemu) księgowego, do którego licencję posiada Spółka. Z drugiej strony, infrastruktura ta będzie wykorzystywana przez Wspólników do pełnienia funkcji członka zarządu Spółki, z tytułu której każdy ze Wspólników będzie otrzymywał odrębne wynagrodzenie.

Usługodawcy nie będą związani ze Spółką zakazem konkurencji i będą mogli świadczyć Usługi także na rzecz innych podmiotów niż Spółka.

Każdy z Usługodawców, przed rozpoczęciem współpracy ze Spółką zarejestruje własną działalność gospodarczą dokonując stosownych zgłoszeń w tym zakresie. Ponadto każdy z Usługodawców zarejestruje się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług rezygnując ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 uptu.

Niezależnie od wynagrodzenia za świadczone Usługi, każdy Wspólnik będzie otrzymywał od Spółki wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu, za bieżące zarządzanie Spółką. Sposób opodatkowania tego świadczenia nie jest przedmiotem zapytania Wnioskodawców.

W uzupełnieniu z dnia 13 grudnia 2017 r. (data wpływu 18 grudnia 2017 r.) Wnioskodawca wskazał, że zakres czynności określony umowami o świadczenie usług księgowych, które Spółka zamierza zawrzeć ze Wspólnikami nie będzie się pokrywał z obowiązkami Wspólników jako członków zarządu Spółki, będą to zupełnie odrębne czynności.

Wspólnicy jako członkowie zarządu Spółki wykonują i będą wykonywać na rzecz Spółki następujące czynności:

  • czynności, do których wykonywania członkowie zarządu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązani są na podstawie Kodeku Spółek Handlowych lub innych powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w tym uczestniczenie w posiedzeniach zarządu Spółki i podejmowanie uchwał;
  • reprezentowanie Spółki w stosunkach zewnętrznych, w tym podpisywanie umów pomiędzy Spółką a jej klientami;
  • negocjowanie w imieniu Spółki umów z jej klientami;
  • poszukiwanie nowych klientów dla Spółki;
  • wytyczanie strategii rozwoju Spółki oraz planów jej działalności;
  • dokonywanie czynności rozporządzających majątkiem Spółki;
  • zarządzanie płynnością finansową Spółki;
  • zarządzenie i windykacja należności od klientów Spółki;
  • zarządzanie pracownikami;
  • zarządzanie i administracja biurem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego każdy z Usługodawców będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia na rzecz Spółki Usług i czy z tego tytułu będzie miał obowiązek wystawiania faktur ze stawką podstawową VAT (obecnie 23%)?

  • Czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wystawionej przez Usługodawcę faktury?

    Stanowisko Wnioskodawcy:

    W ocenie Wnioskodawców:

    1. W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego każdy z Usługodawców będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia na rzecz Spółki Usług i będzie on miał obowiązek wystawiania faktur ze stawką podstawową VAT z tego tytułu (obecnie 23%).
    2. W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wystawionej przez Usługodawcę faktury, na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 uptu.

    Uzasadnienie

    Uzasadnienie w zakresie pytania 1:

    Odpłatne świadczenie usług

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 uptu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
    2. eksport towarów;
    3. import towarów na terytorium kraju;
    4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

    Z kolei w świetle art. 8 ust. 1 uptu przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 uptu, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 uptu, w tym również:

    1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
    2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
    3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

    Artykuł 8 ust. 2a uptu stanowi, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

    Występowanie w charakterze podatnika

    Z art. 15 ust. 1 uptu wynika, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

    Działalność gospodarcza - o czym stanowi art. 15 ust. 2 uptu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    Jak wynika z art. 15 ust. 3 uptu za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

    • z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 15 ust. 3 pkt 1 uptu);
    • z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3 pkt 3 uptu).

    Na wstępie należy zauważyć, że w rozpatrywanej sprawie nie znajdą zastosowania art. 15 ust. 3 pkt 1 i pkt 3 uptu, jako że Usługodawcę i Spółkę - w związku ze świadczeniem Usług - nie będzie łączył żaden ze stosunków wymienionych w art. 12 ust. 1-6 oraz art. 13 pkt 1-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    W szczególności podstawą wykonywania przez Usługodawcę Usług nie będzie umowa zlecenia, umowa o dzieło czy też, którakolwiek z umów wymienionych w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Mając na względzie powyższe przepisy, w ocenie Wnioskodawców, kluczowym zagadnieniem w rozpatrywanym zdarzeniu przyszłym jest odpowiedź na pytanie, czy Usługodawca wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 uptu.

    Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że Usługodawca prowadzi taką działalność.

    Za takim stanowiskiem przemawiają następujące fakty:

    • Usługodawca będzie wykonywać Usługi w miejscach i terminach ustalanych przez niego samego, a nie przez Spółkę, korzystając z własnej infrastruktury (np. będzie posiadał własny komputer, którym za pomocą sieci Internet będzie mógł się podłączyć do systemu księgowego, do którego licencję posiada Spółka z dowolnego miejsca).
    • Usługodawca w żadnym przypadku nie będzie związany instrukcjami Spółki co do sposobu i treści świadczonych Usług, nie będą wiązały go w tym zakresie zalecenia Spółki i nie będzie on podlegać jej kierownictwu.
    • Umowa pomiędzy Spółką a Usługodawcą będzie przewidywała, że Usługodawca zabezpieczy Spółkę przed roszczeniami osób trzecich i zrekompensuje Spółce koszty i szkody poniesione na skutek działania lub zaniechania Wnioskodawcy, w szczególności wynikające z nieprawidłowej realizacji Umowy przez Usługodawcę, z przyczyn leżących po stronie Usługodawcy (odpowiedzialność Wnioskodawcy wobec osób trzecich).
    • Usługodawca za wykonanie Usług nie będzie otrzymywać stałego wynagrodzenia, ale wynagrodzenie to oparte będzie o rzeczywiście spędzony czas wykonywania Usług na rzecz Spółki.
    • Usługodawca będzie mógł świadczyć Usługi także na rzecz innych podmiotów niż Spółka (brak zakazu konkurencji).

    Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, w ocenie Wnioskodawców, każdy z Usługodawców będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 uptu.

    Obowiązek wystawiania faktur

    Z art. 106b ust. 1 pkt 1 uptu wynika, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 uptu, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

    Z kolei przez sprzedaż, zgodnie z art. 2 pkt 22 uptu rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

    Jak zostało wskazane powyżej wykonywane przez Usługodawcę na rzecz Spółki Usługi będą wykonywane przez podatnika podatku od towarów i usług, stanowiąc odpłatne świadczenie usług.

    W konsekwencji biorąc pod uwagę fakt, że Usługodawca będzie zarejestrowany czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług - będzie on zobowiązany wystawiać faktury na rzecz Spółki dokumentujące odpłatne świadczenie Usług. Świadczenie tych Usług będzie opodatkowane stawką podstawową VAT, tj. obecnie 23%.

    Uzasadnienie w zakresie pytania 2:

    Zgodnie z art. 86 ust. 1 uptu, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

    Kwotę podatku naliczonego - w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a uptu - stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

    Zważywszy, że Spółka będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a ponadto nabyte przez nią Usługi będą przez nią wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wystawionej przez Usługodawcę faktury na zasadach ogólnych, wynikających z art. 86 uptu.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

    Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

    Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej