Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zmianami), Dyrektor Izby Skarbowej ... - Interpretacja - PP-II-005/5/BT/05/AF

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.07.2005, sygn. PP-II-005/5/BT/05/AF, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zmianami), Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego, z dnia 30 grudnia 2004r. , dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT usług pośrednictwa finansowego polegających na nabyciu w drodze cesji wierzytelności z przejęciem ryzyka wypłacalności dłużnika.

Podatnik zajmuje się świadczeniem usług finansowych, w tym dokonuje cesji wierzytelności i pośredniczy w obrocie wierzytelnościami. Do zapytania zawartego w piśmie z dnia 5 listopada 2004r. dołączono opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą usługi polegające na nabywaniu (także w drodze cesji) wierzytelności z przejęciem ryzyka wypłacalności dłużnika mieszczą się w grupowaniu PKWiU 65.23.10-00.00) "usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Zdaniem Pana K wykonywane przez niego usługi powinny być zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, ponieważ działalność ta polega na obrocie wierzytelnościami (w zakresie przedmiotowym nie ma jako takiej windykacji należności), a więc na czynnościach realizujących postanowienia umowy cesji.

Po przeanalizowaniu przedmiotowej informacji oraz obowiązującego stanu prawnego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu wyjaśnia, co następuje:

Wierzytelność jest prawem jednego podmiotu do żądania od drugiego podmiotu pewnego zachowania się zwanego świadczeniem. Wierzytelność jest prawem majątkowym, która może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Przeniesienie praw do wierzytelności, jako niematerialnych praw majątkowych, stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U Nr 54, poz.535) oraz podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy. Wszelki odpłatny obrót wierzytelnościami (sprzedaż, zmiana itp.) stanowi świadczenie usług, przy czym usługi pośrednictwa finansowego Sekcja J ex (65 - 67) jako wymienione w pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy korzystają na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zwolnienie to nie dotyczy jednak usług wymienionych w poz. 3 pkt 1 - 9 załącznika nr 4, m.in. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20); usług ściągania długów oraz faktoringu, których sprzedaż opodatkowana jest 22% stawką podatku VAT.

Podsumowując usługi faktoringu w każdej postaci oraz usługi nabywania wierzytelności innych podmiotów, realizowane w celu ściągania (windykacji) długów (niezależnie od stopnia wypłacalności dłużnika) - podlegają opodatkowaniu VAT, według stawki 22%.

Natomiast tylko wówczas, gdy celem podatnika nabywającego cudzą wierztelność nie jest ściągnięcie (widykacja) długu, a np. dalsza odsprzedaż wierzytelnośći, usługę taką należy traktować jako usługę obrotu wierztelnościami, kwalifikowaną w ramach grupowania "Usługi pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 65.2310)" - a więc zwolnioną od podatku.

Izba Skarbowa w Opolu