POSTANOWIENIE - Interpretacja - D-3/443/41/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.08.2005, sygn. D-3/443/41/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005 r.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 czerwca 2005 r. wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od 05 lipca 1996 r. Świadczy usługi w zakresie sprzątania i czyszczenia obiektów; sprzątania, przechowywania dokumentów oraz usługi w zakresie tłumaczeń. Wszelkie te czynności świadczone są na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą bądź podmiotów będących osobami prawnymi. Wiodącą działalnością Podatnika jest sprzątanie obiektów, łącznie z przechowywaniem dokumentów. Na rzecz jednego z kontrahentów Podatnik wykonuje od kilku lat w/w czynności wraz z usługą przechowywania dokumentacji niearchiwalnej B-5. Przechowywane dokumenty Podatnik udostępnia tylko podmiotowi, który zlecił te czynności. Podatnik nie wykonuje żadnych wyciągów z przechowywanej dokumentacji, nie wystawia żadnych zaświadczeń o zatrudnieniu, wysokości zarobków pracowników ani innym osobom współpracującym z klientem Podatnika. Wykonywana przez Podatnika usługa przechowywania dokumentów określona jest symbolem PKWiU 63.12.14 - "Usługi magazynowania i przechowywania towarów, pozostałe". Jednocześnie Podatnik nie klasyfikuje świadczonych przez siebie usług jako usługi archiwów - PKWiU 92.51.12.

Zapytanie dotyczy wysokości stawki podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług polegających na przechowywaniu dokumentacji niearchiwalnej B-5.

Zajęto stanowisko: zdaniem Strony usługi archiwum, czyli udostępnianie do wglądu przechowywanej dokumentacji wszystkim zainteresowanym podmiotom, wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu, wysokości zarobków uprawnionym podmiotom itp. mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 92 i jednocześnie nie są wymienione w wyłączeniach stosowania zwolnienia przedmiotowego, czyli podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. Strona uważa, że w przypadku świadczonych przez siebie usług należy stosować stawkę podstawową VAT, gdyż jest to przechowywanie będące jedynie usługą magazynowania (PKWiU 63.12.14 - Usługi magazynowania i przechowywania towarów, pozostałe", a nie usługą archiwizacji i udostępnianiem zarchiwizowanej dokumentacji zainteresowanym podmiotom.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U nr 8 poz. 60 z 2005 r.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wykonywane przez Pana usługi magazynowania i przechowywania dokumentów, zaklasyfikowane do PKWiU 63.12.14 "Usługi magazynowania i przechowywania towarów, pozostałe" podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 22 %.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie