Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o., z dnia 14.04.2005r. (data wpływu 14.04.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 21.04.2005r. (data wpływu 21.04.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkami usytuowanymi na tym gruncie, będącymi w trakcie budowy
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
STAN FAKTYCZNY W SPRAWIE
Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Spółka zamierza zbyć w drodze sprzedaży prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym poczyniła nakłady - budynki i budowle w trakcie budowy (między innymi zakład przyrodoleczniczy w stanie surowym zamkniętym).
ZAPYTANIE I STANOWISKO PODATNIKA
Czy sprzedaż ww. nieruchomości tj. budynków i budowli w trakcie budowy wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Zdaniem Podatnika sprzedaż, o której mowa we wniosku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W ocenie Spółki ze względu na treść definicji legalnej towaru z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) uznać należy, że za obiekt budowlany uznać można dopiero finalny, skończony produkt działalności budowlanej, nie odpowiada natomiast definicji obiektu budowlanego niedokończony budynek (lub budowla) nie może zostać zaliczony do kategorii towarów w rozumieniu przepisów ww. ustawy. Stąd też przeniesienie prawa własności do nakładów nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
INFORMACJA O ZAKRESIE STOSOWANIA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I STANOWISKO TUT. ORGANU PODATKOWEGO
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Za dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym jak wskazano powyżej musi mieć ona charakter odpłatny.
Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT).
Ponieważ prawo użytkowania wieczystego gruntu jest niewątpliwie wartością materialną i prawną, przy czym nie stanowi dostawy towarów, stwierdzić należy iż czynność ta stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. W związku z powyższym bez wątpienia podmiot, który dokonuje zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, obowiązany jest opodatkować tę czynność podatkiem VAT.
Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W myśl art. 29 ust. 1 i 5 cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art.120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem sprzedaży jest prawo wieczystego użytkowania gruntu (świadczenie usług) oraz budynki będące w trakcie budowy, nie oddane do użytku.
Stosownie do wyjaśnień zawartych w piśmie Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19.04.1999r. znak SRI-4-WSK-12-535/99 w sprawie klasyfikacji inwestycji rozpoczętej, nie oddanej do użytku "obiekt budowlany rozpoczęty, który po zmianie właściciela nadal będzie kontynuowany może być klasyfikowany według Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (KOB)". Pomimo zmiany klasyfikacji KOB na PKOB aktualny pozostaje jej cel, czyli zapewnienie jednolitości klasyfikowania i grupowania informacji o obiektach budowlanych dla obsłużenia prac planistycznych, statystycznych, cenotwórczych i badawczych, dotyczących zadań i efektów produkcji budowlano-montażowej.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że przedmiotowa nieruchomość spełnia definicję towaru określoną w powołanym wyżej art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług.
Podkreślić należy, że zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych (Dz. U. Nr 12, poz.87) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się do odpowiedniego organu statystycznego tj.; Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, Łódź 93-176, który dokona prawidłowej klasyfikacji.
Reasumując, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami i budowlami w trakcie budowy, w opisanym przez Jednostkę stanie faktycznym, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.