Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.06.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 06.07.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 17.06.2005 r. Podatnik - Urząd Miejski w (...) wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług zamiany nieruchomości.
Gmina (...) zamierza dokonać zamiany nieruchomości z osobą fizyczną, nie będącą podatnikiem podatku od towarów i usług. Działka gminna została zabudowana budynkiem gospodarczym w latach 60-tych. Nieruchomość stanowiąca własność osoby fizycznej jest zajęta pod ulicę gminną.
Urząd Miejski stoi na stanowisku, że zamiana opisanych nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę opisany powyżej stan faktyczny i dokonując analizy przedstawionych w piśmie okoliczności - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie informuje, co następuje:
Przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 pkt 1 tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W art. 2 ust. 6 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług określono, iż pod pojęciem towarów należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisu przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W przypadku zamiany obie strony przenoszą na siebie wzajemnie własność rzeczy, występują zatem jednocześnie w charakterze dostawcy i nabywcy towaru.
Dokonanie zamiany nieruchomości jest zatem odpłatną dostawą towarów, podlegającą regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli jedną ze stron umowy zamiany jest gmina, drugą zaś osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, dokonująca jednorazowej czynności zamiany - obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług wystąpi tylko po stronie gminy.
Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Stawka, jaką należy stosować w przypadku, gdy na gruncie postawione są budynki trwale z nim związane uzależniona jest od stawki podatku, z jakiej korzysta sprzedawany wraz z nim obiekt budowlanych.
W przypadku, gdy grunt zabudowany jest budynkami lub budowlami mającymi status towarów używanych (budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat) podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przedstawione przepisy - stanowisko Podatnika jest prawidłowe.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w
terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.