POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-39/6/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.07.2005, sygn. PP/443-39/6/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 29.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem złożonym w tutejszym organie w dniu 29.04.2005 r. (uzupełnionym w dniu 29.06.2005 r.) zwrócił się Pan jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie produkcji różnego rodzaju wyposażenia przeznaczonego na tereny zieleni miejskiej i osiedlowej - o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie właściwej stawki podatku od towarów i usług dla:
- dostawy ławek, koszy, karmników, tablic informacyjnych, itp. wraz z montażem na terenach osiedlowych i terenach zieleni miejskiej,
- samych dostaw ww. urządzeń,
- usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych (PKWiU 01.41.12.00-00).

Zgodnie z Pana stanowiskiem:
1) wykonanie i montaż ławek:
- na terenach zieleni miejskiej podlega opodatkowaniu według stawki 7% jako usługa związana z zagospodarowaniem terenów zielonych (PKWiU 01.41.12.00-00),
- na terenach zieleni osiedlowej podlega opodatkowaniu według stawki 7% jako robota budowlana związana z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu (PKOB 11),
2) dostawa ławek, koszy, karmników, osłon drzew:
- przeznaczonych na tereny zieleni miejskiej podlega opodatkowaniu według stawki 7% jako dostawa związana z zagospodarowaniem terenów zielonych (PKWiU 01.41.12.00-00),
- przeznaczonych dla spółdzielni mieszkaniowej podlega opodatkowaniu według stawki 7% jako dostawa towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu (PKOB 11),
3) zagospodarowanie terenów zieleni osiedlowej obejmującej wykonanie i montaż ww. urządzeń podlega opodatkowaniu według stawki 7% (PKWiU 01.41.12.00-00).

Po przedstawieniu stanu faktycznego sprawy tutejszy organ zauważa:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary (art. 2 pkt 6 ustawy), jak i usługi (art. 8 ust. 3 ustawy) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w tym zakresie nie różnią się zatem od analogicznych rozwiązań, jakie obowiązywały w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zatem, podobnie jak przed 1 maja 2004 r., tak i obecnie, o tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Pamiętać również należy o tym, że zasadą w rozliczeniach podatku od towarów i usług jest, iż każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. Powyższe musi także uwzględnić zakres zawartych umów, w których strony w szczególności precyzują przedmiot sprzedaży (dostawa towarów i świadczenie usług, względnie tylko dostawa towarów lub świadczenie usług). W zakresie klasyfikacji obowiązują dla potrzeb podatkowych klasyfikacje obowiązujące na dzień przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług, tj. na dzień 19 kwietnia 2004 r., w tym w szczególności PKWiU (art. 41 ust. 14 ustawy). Podkreślenia wymaga, że zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność ta dzieli się na trzy główne grupy: produkcja, usługi i handel.

Zauważyć przy tym należy, iż według posiadanych przez tutejszy organ informacji organa statystyczne kwalifikują:
1. Dokonywaną przez producenta sprzedaż jako ich dostawę towarów, a nie świadczenie usług, przy czym pod pojęciem ww. dostawy w tym przypadku należy rozumieć także roboty instalacyjne, montażowe, itp. wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi.
W świetle powyższego do dostaw dokonywanych przez producenta należy stosować stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla dostawy tego towaru (ławki, kosze, karmniki, itp. - pkt 1, 2, 3 i 4 pisma z dnia 29.06.2005 r.), tj. stawkę podatku w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przy czym kryterium statusu odbiorcy i sposobu wykorzystania przez niego towarów (np. dla potrzeb infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu na terenach zieleni miejskiej i osiedlowej) pozostaje bez wpływu na stawkę podatku.
2. Roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52, zatem zastosowanie mają zasady opodatkowania analogiczne jak w przypadku producentów (pkt 1 niniejszego pisma).
3. Natomiast w przypadku, gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem lub dystrybutorem montowanych urządzeń, zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi czynność ta zaliczana jest do usług (PKWiU 45) - podlega opodatkowaniu stawką obniżoną w wysokości 7% zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W pozostałych przypadkach stawka podatku dla usług PKWiU 45 wynosi 22%.
Dla możliwości zastosowania stawki podatku od towarów i usług 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług istotny jest związek wykonywanych robót z obiektami budownictwa mieszkaniowego, a także, aby zakres robót odpowiadał robotom wymienionym w art. 146 ust. 3 tej ustawy.

Zaliczone do symbolu PKWiU 01.41.12-00.00 (pkt 5 pisma z dnia 29.06.2005 r.) "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych", mieszczące się w grupowaniu PKWiU ex 01.4 "Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt" (poz. 64 załącznika nr 6 do ustawy), zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w art. 146 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 3%.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie uznaje przedstawione przez Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie