Temat interpretacji
Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu w trybie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oławie interpretacji przepisów z zakresu podatku od towarów i usług - pismo Urzędu Skarbowego nr PP 440/215/2004 z dnia 30 lipca 2004 r. wyjaśnia co następuje:
Jak wynika z treści złożonego zapytania, przedmiotem działalności gospodarczej podatnika jest handel samochodami używanymi. Mając na uwadze powyższe Izba Skarbowa we
Wrocławiu odpowiadając na powyższe pytania wyjaśnia, iż:
Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) - w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.
Ustawa o podatku VAT nie precyzuje pojęcia "kwota nabycia" w przypadku stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Zatem należy posiłkować się definicją zawartą w Szóstej Dyrektywie Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowana (77/388/EWG). Artykuł 26a część B ust. 3 VI Dyrektywy dla określenia podstawy
opodatkowania dostaw towarów przy zastosowaniu marży podaje definicję "ceny nabycia". Według niej "cena nabycia" oznacza wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał od podatnika - pośrednika opodatkowanego.
Zatem "kwota nabycia", to cena, którą Podatnik zapłacił dostawcy towaru. Cena ta nie może zawierać innych elementów (tj. np. podatków, opłat), jeżeli zostały one poniesione przez nabywcę towaru.
Mając zatem na uwadze powyższe, uznać należy iż stanowisko urzędu w tej części jest błędne.
Odnośnie pytania dotyczącego ewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży, tutejsza Izba Skarbowa wyjaśnia, iż:
Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. z 2002 r. Nr 108 poz. 948, Dz. U. z 2003 Nr 152 poz. 1481; Dz. U. z 2004 Nr 85 poz. 798), podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu
kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.
W świetle art. 120 ust. 16 ww. ustawy o podatku VAT, podatnik sprzedający towary używane opodatkowane "wg systemu marży" w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku. Dotyczy to również paragonów fiskalnych. Kasy rejestrujące nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży opodatkowanej tylko od marży (dla której nie wyodrębnia się kwoty podatku VAT).Trzeba więc wykorzystać aktualne możliwości kas fiskalnych. W stawkach towarów oznaczonych literowo mamy stałe pozycje: PTU A- 22 %, PTU B - 7 %, PTU C - 0 %, PTU zw. - zwolnione. Pozostałe litery od D do
G są wolne, więc można je wykorzystać. Dlatego zdaniem tutejszej Izby Skarbowej należy przyporządkować kolejną wolną "literę" dla sprzedaży opodatkowanej od marży. Należy ten fakt odnotować w książce serwisowej.
Odnośnie drugiego pytania, urząd skarbowy zajął prawidłowe stanowisko.
Podatnik-pośrednik w handlu samochodami używanymi stosujący opodatkowanie marży nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od sprzedaży samochodów (co wynika z art. 120 ust. 16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) stąd nabywca takiego samochodu nie może dokonywać odliczenia podatku z tytułu jego nabycia. Szczegółowe regulacje dotyczące zasad wystawiania faktur, dane które powinny zawierać faktury oraz sposób i okres ich przechowywania określone zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich
przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971 z 2004 r..Zgodnie z § 12 ust. 8 ww. rozporządzenia faktury dokumentujące czynności, których podstawą opodatkowania jest marża o której mowa w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług oprócz danych wymienionych w § 12 ust. 1 pkt 1-5 i 12, winny zawierać wyrazy "VAT-marża". Na fakturach VAT- marża powinna więc być wykazana łączna kwota sprzedaży brutto, bez informacji o wartości podatku lub o stawce podatku VAT.
Mając, zatem, na uwadze powyższe, tutejsza Izba Skarbowa stwierdza, że udzielona przez Urząd Skarbowy w Oławie odpowiedź - w części jest błędna. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dokonana jest dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, a zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres obowiązków podatnika.