Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, p... - Interpretacja - D2-443/103/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.08.2004, sygn. D2-443/103/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 14.06.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedmiotowego stanu faktycznego:
zapytanie dotyczy:
- naliczenia podatku VAT należnego z tytułu umorzenia zobowiązań wobec Państowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców ?
- czy umorzenie ww. zobowiązań podlega obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) ?

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Na podstawie art. 19 ust. 21 ww. ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dostacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.
- W związku z powyższym w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie niezdefiniowanych kosztów działalności - nie podlega opodatkowaniu.
- Umorzenie zobowiązań spółki w związku z otrzymaniem decyzji o zakończeniu restrukturyzacji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego zgodnie z cyt. przepisem art. 19 ust. 21, dlatego też nie ma podstaw do naliczenia podatku VAT należnego z tytułu umorzonych należności publicznoprawnych.

Interpretacji udzielono wg stanu na dzień wydania niniejszej interpretacji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie