Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) tut. organ podatkowy w odp... - Interpretacja - PD3.3-443-182/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.08.2004, sygn. PD3.3-443-182/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) tut. organ podatkowy w odpowiedzi na pisemne zapytanie Podatnika z dnia 05 lipca 2004 r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 13 lipca 2004 r.) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje.

Jak wynika z treści ww. pisma Podatnik świadczy usługi turystyczne we własnym imieniu i na własny rachunek. Usługi są wykonywane na rzecz osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Podatnik działa na zasadzie agenta turystycznego, organizującego imprezy turystyczne na zlecenie odpowiedniego klienta. Nabywca usługi jest obowiązany zapłacić umówioną cenę, a firma ponosi na rzecz poszczególnego turysty określone w umowie wydatki. Wobec faktu, iż Przedsiębiorca posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek oraz nabywa towary i usługi dla bezpośredniej korzyści turysty - stosuje szczególną procedurę opodatkowania podatkiem VAT usług turystycznych.

Podatnik zapytuje, czy wyliczona kwota marży dla usług turystycznych w myśl art. 119 ustawy o VAT jest kwotę brutto i zawiera w sobie podatek należny. Według Podatnika marżę ustaloną jako różnicę pomiędzy kwotą należną od nabywcy oraz kwotą wydatków dla bezpośredniej korzyści turysty należy potraktować jako kwotę brutto.

Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5. Przez marżę, o której mowa w ust. 1 rozumie się zgodnie z ust. 2 tego artykułu różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Tak sformułowane przepisy jednoznacznie wskazują, iż marża jest kwotą brutto, gdyż obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy tj. wartość netto i podatek należny.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy