Temat interpretacji
Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę VAT w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwujących związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Zgodnie z art. 146 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, przez roboty związane z budownictwem należy rozumieć inwestycje w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego.
W przypadku świadczenia przez przedsiębiorcę określonego rodzaju usług z zawartej ze zleceniodawcą w dowolnej formie umowy cywilnoprawnej powinno wynikać przede wszystkim czy jej przedmiotem są roboty budowlane oraz czy usługa wykonana zostanie z dostarczonych przez wykonawcę materiałów. W tej sytuacji, w przypadku wykonania przez świadczącego usługę całego zakresu robót budowlano-montażowych należy stosować jednolitą stawkę VAT od pełnej wartości tych robót. Obrotem podatnika jest w tej sytuacji uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. W przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych przez wykonawcę obrót stanowiący podstawę opodatkowania usługi obejmuje także należność za wykorzystane materiały, a więc opodatkowanie nastąpi według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi, ale z uwzględnieniem rodzaju obiektu, w który roboty zostały wykonane.
W związku z powyższym wykonując usługę budowlano-montażową w obiektach budownictwa mieszkaniowego ( PKOB 111, 112 i ex 113 w rozumieniu art. 21 pkt. 12 w/w ustaw o podatku od towarów i usług) z użyciem własnych materiałów, do całej wartości robót podatnik może zastosować stawkę podatku w wysokości 7 %.
Faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję powinna zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami, z przywołaniem odpowiedniego PKOB, wskazującego na związek z budownictwem mieszkaniowym.
Tutejszy organ podatkowy zauważa, iż każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności ( również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jej opodatkowania.