Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący: Spółka dokonała eksportu towaru w miesiącu lutym i wystawiła fakturę eksportową. Przed dn... - Interpretacja - III MUS-WV/443/212/04/EŻ

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.09.2004, sygn. III MUS-WV/443/212/04/EŻ, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący: Spółka dokonała eksportu towaru w miesiącu lutym i wystawiła fakturę eksportową. Przed dniem 25.03.2004 r., tj. przed dniem złożenia deklaracji za miesiąc luty 2004 r. otrzymała dokument celny wystawiony przez wewnętrzny urząd celny. Spółka nie wykazała sprzedaży w deklaracji za miesiąc luty 2004 r. Do dnia 26 kwietnia 2004 r. Spółka nie otrzymała dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza państwową granicę RP w związku z powyższym Spółka naliczyła podatek od towarów i usług według stawki właściwej dla sprzedaży krajowej w rozliczeniu za miesiąc marzec 2004 roku. W dniu 20.05.2004 r. Spółka otrzymała dokument potwierdzający wywóz towarów poza państwową granicę RP i w deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień wykazała sprzedaż eksportową.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka wnosi zapytanie czy w opisanej sytuacji Spółka ma prawo do zastosowania przepisów obowiązujących w dniu dokonania sprzedaży tj. ma prawo do skorygowania sprzedaży według stawki właściwej dla danego towaru w deklaracji za miesiąc maj 2004 r., czy też ma obowiązek zastosować przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i skorygować deklarację złożoną za miesiąc kwiecień 2004 r.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia: Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 149 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz 535 ) w przypadku, o którym mowa w art 18 ust 4-7 ustawy wymienionej w art 175, otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium kraju po 30 kwietnia 2004 r. upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży, w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokument ten otrzymał.Przepis ust 2 dotyczy przypadku gdy eksport miał miejsce przed dniem 1 maja 2004 r., zaś dokument potwierdzający fakt wywozu towaru poza terytorium kraju po dniu 30.04.2004 r. upoważnia Spółkę do dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży, w rozliczeniu za miesiąc, w którym Spółka dokument ten otrzymała.Wobec powyższego Spółka musi zastosować przepisy przejściowe i powinna dokonać korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży, w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała dokument potwierdzający wywóz towarów poza państwową granicę RP tj za miesiąc maj 2004 r.Korekta ta polega na pomniejszeniu kwoty podatku należnego za ten miesiąc o podatek należny, który został wykazany w deklaracji za miesiąc w którym z uwagi na brak dokumentu celnego potwierdzającego wywóz towaru zaewidencjonowano tę sprzedaż w/g stawki krajowej.Towarzyszyć temu powinno również zmniejszenie wartości sprzedaży w tej stawce i wykazanie tej samej kwoty jako wartości sprzedaży eksportowej.Powyższa odpowiedź została udzielona na podstawie obowiązujących przepisów prawa i przedstawionego stanu faktycznego.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu