Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 13.05.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu wyjaśnia:
W wyżej wymienionym piśmie strona podaje, iż do dnia 30.04.2004 r. była dostawcą surowca (drewna) dla firmy niemieckiej. Płatnikiem za surowiec był kontrahent z Niemiec. Jednakże surowiec pozostawał w Polsce, był przerabiany przez polską firmę i w postaci gotowego wyrobu był eksportowany do Niemiec. Strona korzystała z 0-procentowej stawki podatku VAT na podstawie § 65 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Podatnik zwrócił się z zapytaniem, jak będzie wyglądać powyższa transakcja w świetle ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. Zdaniem strony po zarejestrowaniu się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT UE nadal można stosować stawkę 0-procentową, a dostawę traktować jako wewnątrzwspólnotową.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W danym przypadku nabywcą surowca, a więc i zarazem jego właścicielem jest wprawdzie kontrahent z Niemiec, jednakże dostawa ta nie spełnia warunków dostawy wewnątrzwspólnotowej. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest przede wszystkim jedną z czynności opodatkowanych VAT, o czym stanowi art. 5 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy. Zgodnie z art. 13 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, co do zasady polega ona na wywozie towarów z terytorium kraju (Polski) w wykonaniu czynności określonych w art. 7, czyli dostawy towarów na terytorium innego państwa członkowskiego, w określonych w ustawie warunkach. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, w stosunkach między krajami Wspólnoty, spełnia rolę podobną do tej, jaką w okresie przed 1.05.2004 r. spełniał eksport. Przy spełnieniu określonych w ustawie przesłanek podlega ona opodatkowaniu VAT, lecz według stawki 0-procentowej, co z jednej strony powoduje, że transakcja wywozu towaru (z Polski) do innego kraju członkowskiego nie jest obciążona podatkiem, a jednocześnie dostawcy pozwala na odzyskanie podatku uiszczonego przy nabyciu tego towaru.
Nawiązując do art. 22 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W danym przypadku transport towarów odbywa się na terytorium RP. Surowiec, który jest przedmiotem dokonanej przez spółkę dostawy nie opuszcza kraju. Kraj opuszcza gotowy wyrób, w innej postaci. Według pisma z dnia 13.05.2004 r., spółka była dostawcą surowca, a konkretnie drewna, na rzecz firmy niemieckiej, jednakże towar przekazywany był do innej firmy polskiej. Firma polska po dokonaniu przerobu drewna wysyłała go w formie gotowego wyrobu do Niemiec. W świetle obowiązującej od 1.05.2004 r. wyżej cytowanej ustawy o podatku VAT transakcja ta nie spełnia warunków dostawy wewnątrzwspólnotowej i powinna być opodatkowana na ogólnych zasadach obowiązujących na terytorium kraju.
Przepisy obowiązującego przed 1.05.2004 r. § 65 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) znajdują się obecnie w art. 83 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Jednakże dostawa towarów - w myśl nowych uregulowań - musi mieć miejsce na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego, przez które rozumie się terytorium państwa nie wchodzącego w skład terytorium Wspólnoty.
Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa.