Temat interpretacji
Naczelnik tut. Urzędu, dokonując na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) oceny stanowiska podatnika zawartego w zapytaniu:
Ad. 1) odnośnie możliwości odliczenia podatku naliczonego, stwierdza, iż jest ono prawidłowe, z zastrzeżeniem, iż kwota podatku naliczonego podlegająca odliczeniu stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego wynikającego ze wskazanych faktur.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120
ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy przepisu ust. 7 tego art., w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć 5 000 zł.
Z uwagi na fakt, iż w odniesieniu do samochodu będącego przedmiotem ww. umowy, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z tej umowy nie przysługiwało, zastosowania w przedmiotowej sprawie nie znajduje art. 154 aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, który wyłącza ograniczenia wysokości kwot podatku naliczonego
do odliczenia wynikające z przepisu art. 86 ust. 7 cyt. ustawy.
Ad. 2) odnośnie terminu odliczenia podatku należnego wynikającego z ww. faktur stwierdza, iż nie jest ono w pełni prawidłowe.
W myśl przepisu art. 86 ust. 10 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Zgodnie jednak z ust. 11 ww. art., jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.