Z przedmiotowego pisma podatnika wynika, że produkuje on i sprzedaje swoje wyroby na rynku krajowym, zagranicznym i wewnątrzunijnym. W przypadku, gdy... - Interpretacja - US40/VAT/I/1489/2004/ADB

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.07.2004, sygn. US40/VAT/I/1489/2004/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedmiotowego pisma podatnika wynika, że produkuje on i sprzedaje swoje wyroby na rynku krajowym, zagranicznym i wewnątrzunijnym. W przypadku, gdy nabywcą jest firma z USA a towar dostarczany jest przez pośrednika litewskiego, potwierdzeniem takiej transakcji są:
- dokument SAD
- dokument CMR
- faktura sprzedaży eksportowej wystawiona na firmę z USA
- specyfikacja towarowa
Ponadto dokumentami potwierdzającymi wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej, otrzymane drogą pocztową od firmy przewozowej są:
- kopia SAD z adnotacją o rozpoczęciu w litewskim urzędzie celnym procedury wywozu,
- kopia dokumentu potwierdzającego przekroczenie granicy Unii Europejskiej towaru tożsamego ze specyfikacją.
Firma posiada także dokumenty bankowe potwierdzające dokonanie zapłaty przez firmę z USA.

Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy przedstawione dokumenty są wystarczające do uznania sprzedaży eksportowej i zastosowania stawki 0%.

Zgodnie z art. 2 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, eksportem towarów jest: potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) poza terytorium Wspólnoty. Oznacza to, że potwierdzenie to - jako pochodzące od organu administracji z któregoś z państw członkowskich , który ma w nim stwierdzić zaistnienie faktu istotnego prawnie, dokonywane jest w formie określonej przepisami.
W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono formy takiego potwierdzenia. Jedynie art. 41 ust. 11 ww. ustawy mówi, iż z dokumentu o którym mowa musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu oraz, że wywóz towaru musi byś potwierdzony przez urząd celny.

Mając na uwadze powyższe, przedstawiony przez Państwa sposób udokumentowania sprzedaży eksportowej, potwierdzający wywóz towaru poza granice Wspólnoty, można uznać za poprawny, ponieważ:
-wynika z niego tożsamość towaru będącego przedmiotem wywozu,
-urząd celny wyjścia wymieniony na deklaracji eksportowej potwierdził wywóz tych towarów.

Tak więc podatnik, będąc w posiadaniu dokumentów, o których mowa powyżej, ma prawo do uznania sprzedaży za eksport towarów i zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola