Temat interpretacji
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na pismo z dnia 7 lipca 2004 r. (wpływ do organu podatkowego w dniu 8 lipca 2004 r.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.
W przedmiotowym wniosku zwraca się Pan z zapytaniem dotyczącym rozliczania podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Z wniosku wynika, iż jest Pan "małym podatnikiem", który wybrał tzw. "metodę kasową" rozliczania podatku VAT.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru, lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2, 5 i 6, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej "metodą kasową". Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
W myśl ust. 6 wyż. cyt. art., przepis ust. 1 nie narusza przepisów art. 14 ust. 6, art. 19 ust. 6 - 9, 12 i 17 - 21 oraz art. 20.
Przepis art. 20 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług reguluje kwestie związane z powstaniem obowiązku podatkowego przy wykonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i w wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Zatem pomimo wyboru rozliczania podatku od towarów i usług według metody kasowej, mały podatnik rozlicza podatek na zasadach określonych w art. 20 cyt. ustawy o VAT.
Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.