W dniu 02.08.2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach udzielił informacji (pismo Nr US-26-PP-443/45/04), z której wynika, iż jeżeli Podatnik wy... - Interpretacja - IS.Si-WV/443-136/04/DG

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. IS.Si-WV/443-136/04/DG, Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 02.08.2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach udzielił informacji (pismo Nr US-26-PP-443/45/04), z której wynika, iż jeżeli Podatnik wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT, a zarejestrował się jako podatnik VAT czynny, powinien zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego ten fakt, wówczas zostanie przeniesiony do rejestru podatników VAT zwolnionych, a tym samym nie będzie zobowiązany do składania deklaracji podatkowych.

Po dokonaniu weryfikacji udzielonej odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zwraca uwagę, iż wbrew sformułowaniom użytym w zapytaniu, wykonywanie przez lekarzy weterynarii działalności, polegającej na badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa z wyznaczenia organu administracji państwowej, podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT, co wynika z cyt. powyżej art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Instytucji wyłączenia z opodatkowania nie należy mylić z instytucją zwolnienia z podatku, z którą w opisanym stanie faktycznym nie mamy do czynienia.

W związku z powyższym, lekarze weterynarii wykonujący wyłącznie czynności niepodlegające podatkowi VAT, o których mówi przywołane w zapytaniu pismo Ministra Finansów, w ogóle nie posiadają statusu podatnika VAT (ani "czynnego", ani "zwolnionego") oraz nie podlegają obowiązkowi rejestracji. Tym bardziej nie są zobowiązani do składania deklaracji VAT ani prowadzenia ewidencji na potrzeby tego podatku.

W przedmiotowej sprawie może mieć zastosowanie art. 96 ust. 6 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, który w sytuacji zaprzestania wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu nakazuje zarejestrowanemu podatnikowi VAT zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego w celu wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach