Po sprawdzeniu prawidłowości informacji, uznano iż wymaga ona zmiany,w związku z czym działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia ... - Interpretacja - PP-1/005/2/864/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.07.2004, sygn. PP-1/005/2/864/04, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Po sprawdzeniu prawidłowości informacji, uznano iż wymaga ona zmiany,w związku z czym działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza co następuje.

Pismem z dnia 23.04.2004 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z prośbą o pomoc w ustaleniu właściwej stawki podatku VAT na roboty budowlane będące przedmiotem zamówień publicznych a dotyczące:
- przebudowy torowiska tramwajowego,
- budowy i modernizacji dróg,
- budowy parkingów, ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-jezdnych, boisk,parków miejskich, terenów zielonych i rekreacyjnych, mostów i ogródków jordanowskich,
- budowy kanalizacji sanitarnej, opadowej, ogólnospławnej, wodociągowej,
- budowy, udrożnienia, modernizacji rowów melioracji szczegółowej,
- konserwacji kapliczek i pomników.
W ocenie pytającego wszystkie te roboty prowadzone są na drogach publicznych gminnych obsługujących teren zurbanizowany o zabudowie mieszkaniowej, a więc stanowią roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 7% w oparciu o art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawyz dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

W odniesieniu do powyższego, Dyrektor tut. Izby Skarbowej zauważa, iż - jak słusznie wskazał podatnik - na mocy art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Na potrzeby tej regulacji w ust. 2 cyt. art. 146 zdefiniowane zostały roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, przez które rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Z kolei w ust. 3 cyt. art. 146 wskazano, iż przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumieć należy:
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne.

Zastosowanie jednak obniżonej stawki przyporządkowane jest wyłącznie budownictwu mieszkaniowemu. W sytuacji więc gdy realizowane są remonty oraz roboty budowlane (w tym również konserwacyjne) dotyczące infrastruktury towarzyszącej budownictwu - to w pierwszej kolejności Podatnik winien ustalić czy infrastruktura ta wiąże się z budownictwem mieszkaniowym. W przypadku gdy infrastruktura towarzysząca będzie miała związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami przemysłowymi, to na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi i zastosować stawkę 7% jedynie dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym. Natomiast do pozostałej części winna być zastosowana stawka 22%. Stanowisko powyższe jest zgodne z interpretacją Ministerstwa Finansów.

Podatnik w przedmiotowym piśmie prosi również o opinię odnośnie stawki podatku VAT jaka winna mieć zastosowanie do usług realizowanych wprawdzie po 01.05.2004 r., lecz w stosunku do których postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego rozpatrzone zostało przed tym dniem. W odniesieniu do powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśnia, iż poszczególne czynności prawno - podatkowe podlegają ocenie na gruncie przepisów obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego. Skoro więc przedmiotowe usługi wykonywane są po dniu 01.05.2004 r. i po tym dniu powstanie w odniesieniu do nich obowiązek podatkowy w podatku VAT - to winny być one ocenione na podstawie przepisów nowej ustawy z dnia 11.03.2004 r. i wydanych w oparciu o nią rozporządzeń wykonawczych.

Izba Skarbowa w Krakowie