Temat interpretacji
Odpowiedź:
Zgodnie z przepisami art.2 pkt 6 i art.8 ust.3 ustawy z dn.11.III.2004r. o podatku VAT/Dz.U.nr 54,poz.535 z 2004r./ zarówno towary jak i usługi identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji statystycznych. O tym, czy materiał może wchodzić do usługi, czy też mamy doczynienia z wykonywaniem usług i dostawą towarów, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.
Obowiązek zaś prawidłowej klasyfikacji ciąży na podatniku z uwzględnieniem art.41 ust.14 w/w ustawy. Oznacza to, że jeżeli czynność jest dostawą towaru/ montaż okien przez producenta/ to nalaży mieć na względzie stawki podatkowe według stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 maja 2004r. Czynność ta jest klasyfikowana jako okna i w zależności od materiału z jakich zostały one wykonane, wg nastepujących grupowań PKWiU:- z drewna PKWiU 20.30.11 "Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane"- z tworzyw sztucznych -PKWiU 25.23.14-50.1 "Okna i ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa"-ze stali PKWiU 28.12.10-30 "Drzwi, okna i futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe"i jako na okna-zgodnie z art.41 ust.1 ustawy stawka podatku VAT wynosi 22%.Stanowisko takie zajęło Ministerstwo Finannsów w piśmie z dnia 21.05.2004r. skierowanym do Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów"Polskie Okna i Drzwi".
W przypadku wykonywania usług z materiałów dostarczonych /zakupionych/ przez wykonawcę, obrót stanowiący podstawę opodatkowania usług, obejmuje także należności za wykorzystywane materiały. Opodatkowanie następuje według stawki przewidzianej dla wykonania usługi.W przypadku usługi budowlanej związanej z budownictwem mieszkaniowym zgodnie z obowiązującymi przepisami stawka VAT wynosi 7%.