Temat interpretacji
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielana w trybie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).
Pismem Nr MG 72240-1-2/04 z dnia 6 grudnia 2004r. (doręczonym tut. organowi dnia 10 grudnia 2004r.), uzupełnionym pismem Nr MG 72240-1-2/04 z dnia 16 grudnia 2004r. (doręczonym dnia 20 grudnia 2004r.) Wójt Gminy ........................ zwrócił się z wnioskiem o pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Stan faktyczny i treść zapytania Podatnika.
Podatnik, w związku ze złożonym przez P........................... wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności, pyta czy od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności należy pobrać podatek VAT.
Stanowisko Podatnika.
Podatnik uważa, że przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nie podlega przepisom ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielania odpowiedzi uprzejmie wyjaśnia.
Zgodnie z art.15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatników organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. W myśl natomiast art.163 ustawy konstytucyjnej z dnia 2 kwietnia 1997r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483) samorząd terytorialny, w tym podstawowa jednostka samorządu jaką jest gmina, wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Z analizy wskazanych wyżej norm wynika, że gmina jako osoba prawna jest władzą publiczną, która realizuje zadania na niej ciążące poprzez swoje organy tj. radę gminy oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W przypadku gdy organ władzy publicznej realizuje zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których został on powołany w zakresie tym, nie ma statusu podatnika podatku od towarów i usług, z wyłączeniem przypadków gdy zadania te realizuje na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
W myśl natomiast przepisów ustawy z dnia 4 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (t.j. Dz.U. z 2001r. Nr 120, poz. 1299 ze zm.) przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności następuje w drodze decyzji wydanej przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) na wniosek użytkownika wieczystego, jeżeli użytkowanie wieczyste jest ustanowione na nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego. Decyzja ta stanowi podstawę wpisu w księdze wieczystej. Osoba, która nabyła własność nieruchomości zobowiązana jest do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, z zastrzeżeniami znajdującymi zastosowanie w przypadkach gdy przekształcenie to następuje nieodpłatnie.
Biorąc pod uwagę powyższe tut. organ stoi na stanowisku, że jednostka samorządu terytorialnego jaką jest gmina ...................., reprezentowana przez Wójta Gminy w zakresie spraw związanych z przeprowadzeniem postępowania w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności, kończącego się wydaniem decyzji administracyjnej, nie ma statusu podatnika podatku od towarów i usług. Zadanie to nałożone jest bowiem na Gminę na mocy przepisów ustawy, a nie jest realizowane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Oznacza to, że czynność przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dodatkowo informuje się, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytanie - jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym. Oznacza to, że w przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie (a także okoliczności stanu faktycznego) informacja ta nie będzie mieć zastosowania.