Temat interpretacji
Zgodnie z art.8 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535/ opodatkowaniu podatkiem VAT podlega, między innymi, nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników
Organizowanie dowozu pracowników, co do zasady stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT z uwzględnieniem art.8 ust.2 ustawy o VAT w części nieodpłatnej. Związanie pracodawcy układami zbiorowymi do wykonywania określonych czynności na rzecz pracowników nie przesądza o charakterze tych czynności w rozumieniu ustawy o VAT. Decydującą przesłanką o opodatkowaniu czynności dowozu pracowników, w części finansowanej przez podatnika, jest w tym przypadku ich związek z prowadzonym przedsiębiorstwem oraz ich cel. W przypadku gdy pracodawca organizuje swoją działalność w miejscu, w którym pracownicy mogą dotrzeć do miejsca świadczenia pracy bez udziału pracodawcy, organizowanie dowozu pracowników jest czynnością wykraczającą poza zakres prowadzonego przedsiębiorstwa i niezależnie od obowiązków wynikających np. z układów zbiorowych, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ spełnione zostaną przesłanki wynikające z art. 8 ust.2 ustawy o VAT.
Jednak w przedstawionym zapytaniu mamy do czynienia z sytuacją, gdy podatnik ze względu na swoją specyfikę, /wydobywanie kopalin/, zmuszony jest do takiego zorganizowania działalności, że niezbędnym elementem w celu jego realizacji jest dowóz pracowników. Położenie złóż kopalin decyduje o miejscu prowadzenia działalności, podobnie jak i przyjęty system cztero-zmianowy powoduje, że dla optymalnego przebiegu procesu wydobycia kopalin, co jest przedmiotem działalności podatnika, konieczne jest zorganizowanie dowozu pracowników.
Reasumując, jeżeli specyfika prowadzonej przez podatnika działalności powoduje konieczność zorganizowania we własnym zakresie dowozu pracowników, należy uznać, że w części nieodpłatnej usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu.