Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 07.12.2004 r., bez numeru, w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie przepisu art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie informuje:
Zgodnie z przepisami art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług jest obrót (...). Obrotem jest kwota
należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana subwencja, dotacja i dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obrotem była kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę podatku należnego.
Oznacza to, że do końca kwietnia 2004 r. dotacje nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z pisma Podatnika wynika, że dotacja otrzymana w maju jest związana bezpośrednio ze sprzedażą dokonaną w kwietniu 2004 r., zatem sam fakt otrzymania dotacji pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. nie wywołuje obowiązku podatkowego w tym zakresie, gdyż dotacja nie dotyczy sprzedaży dokonanej w miesiącu maju 2004
r.
Dotacje związane ze sprzedażą począwszy od maja 2004 r. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla dotowanego towaru czy usługi.
Obowiązek podatkowy - zgodnie z art. 19 ust. 21 cytowanej powyżej ustawy o podatku od towarów i usług - z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.