Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - D-6/443/90/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.10.2004, sygn. D-6/443/90/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późń. zm.) w odpowiedzi na złożone dnia 24.09.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego:
zapytanie dotyczy:
czy podatnikowi użytkującemu samochód ciężarowy na podstawie umowy wypożyczenia przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa do tego samochodu ?

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Podatnikowi posiadającemu samochody z wpisem w dowodzie rejestracyjnym jako samochód ciężarowy, którego ładowność określona w wyciągu ze świadectwa homologacji jest mniejsza niż ładowność określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwroty różnicy podatku należnego do nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do jego napędu - podstawa prawna art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 86 ust. 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie w/w decyzji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3 w/w ustawy. Jeżeli ładowność samochodu ciężarowego, który użytkuje Pan na podstawie umowy wypożyczenia, jest większa niż ładowność określona powyższym przepisem, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego od nabywanego paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu w zakresie, w jakim jest wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Odliczenia więc podatku VAT z w/w faktur uzależnione jest od tego, czy wydatki związane z zakupem paliwa do wypożyczonego samochodu są zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z cyt. art. 88 ust. 1 pkt 2.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie