Temat interpretacji
Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 25 sierpnia 2004r. (wpływ do tut. Organu w dniu 27 sierpnia 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.
Pytanie 1:
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w przedmiotowym wniosku, Spółka "..." otrzymała fakturę za wykonaną przez firmę włoską na terenie Włoch usługę serwisową dotyczącą samochodu. Wystawca naliczył podatek od wartości dodanej, który Spółka rozliczyła w deklaracji VAT-7 przyjmując kwotę netto wykazaną na fakturze od kontrahenta jako podstawę do naliczenia podatku VAT w krajowej stawce, a następnie podatek VAT obliczony w taki sposób odliczyła w tym samym miesiącu.
Zaznacza się, iż po wykonaniu usługi ww. samochód opuścił terytorium Włoch.
Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) pod pojęciem importu usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, zgodnie z którym, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
W myśl ust. 4 ww. art. 17 ustawy o VAT ust. 1 pkt 4 tego artykułu stosuje się w przypadku dotyczącym usług wykonywanych na majątku ruchomym, o których mowa w art. 28 ust. 7, jeżeli usługobiorca jest podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb wymiany wewnątrzwspólnotowej.
W sytuacji opisywanej w przedmiotowym wniosku mamy więc do czynienia z importem usług serwisowych, a zatem z importem usług wykonywanych na majątku ruchomym, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.
A zatem, o ile Podatnik podał kontrahentowi z Włoch swój numer identyfikacji podatkowej pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb wymiany wewnątrzwspólnotowej ww. usługa winna być opodatkowana na terytorium RP.
Natomiast z ust. 2 art. 17 ww. ustawy wynika, iż w przypadku przedmiotowych usług podatnikiem w każdym przypadku jest usługobiorca, nawet w sytuacji kiedy podatek należny został rozliczony przez usługodawcę.
W myśl art. 29 ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest zobowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. W przedmiotowej sprawie faktura wystawiona przez kontrahenta włoskiego obejmuje kwotę brutto, na którą składają się kwota netto oraz podatek VAT naliczony przez kontrahenta włoskiego. Jak z powyższego wynika, Spółka jest zobowiązana zapłacić kontrahentowi kwotę brutto (zawierającą podatek VAT) i to ta kwota stanowić będzie podstawę opodatkowania (z pisma Spółki nie wynika, aby wartość usługi zwiększała wartość celną importowanego towaru ani też że podatek został rozliczony przez usługodawcę). Od ustalonej w powyższy sposób podstawy opodatkowania Spółka jako usługobiorca powinna obliczyć podatek VAT należny z tytułu tej usługi i wykazać w deklaracji jako podatek należny.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl ust. 2 pkt 4 tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7, kwota podatku należnego od importu usług. Kwota ta, stosownie do treści art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy, obniża kwotę podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u nabywcy w podatku należnym z tytułu importu usług, a jeżeli nabywca nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie - w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy). W związku z powyższym Spółka wykazując w deklaracji podatkowej podatek należny z tytułu importu usługi wykazuje go w tej samej deklaracji jako podatek naliczony do odliczenia (bądź też - jeżeli tego nie uczyniła w tym okresie w deklaracji za następny okres rozliczeniowy).
Dodatkowo informuje się, że podatek od wartości dodanej naliczony przy wykonywaniu czynności przez włoskiego usługodawcę nie jest podatkiem naliczonym w rozumieniu art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, wobec czego nie podlega on uregulowaniom tej ustawy. Podatnik może ewentualnie ubiegać się o zwrot kwoty tego podatku w kraju, w którym został on zapłacony, w oparciu o przepisy tam obowiązujące.
Pytanie 2:
Spółka "..." otrzymała fakturę za wykonaną przez firmę włoską na terenie Włoch usługę demontażu maszyny. Maszyna następnie została wywieziona z terytorium Włoch. Wystawca w ww. fakturze nie naliczył podatku od wartości dodanej. W związku z powyższym Spółka rozliczyła w deklaracji VAT-7 podatek VAT przyjmując kwotę wykazaną na fakturze kontrahenta jako podstawę do naliczenia podatku VAT w krajowej stawce, a następnie podatek w obliczony w taki sposób odliczyła w tym samym miesiącu.
W przedmiotowej sytuacji zastosowanie mają przepisy powołane w odpowiedzi na pytanie nr 1, a podstawa opodatkowania importu usług obejmuje całość kwoty, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić kontrahentowi. Podobnie jak w pierwszym przypadku, Spółka jako usługobiorca powinna obliczyć podatek VAT należny z tytułu tej usługi i wykazać w deklaracji jako podatek należny i jednocześnie jako podatek naliczony do odliczenia.
Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.