Temat interpretacji
W związku z informacją udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie w trybie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) pismem z dnia 23.07.2004r. Nr III-2/443/VAT/738/2004/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając na podstawie art. 14b w/w ustawy po przeanalizowaniu treści pytania i udzielonej przez organ pierwszej instancji informacji, przekazuje zmienioną treść informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane (nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem).Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu tut. Organ stwierdza, że miejscem opisanej dostawy jest terytorium kraju, a zatem w/w czynność podlega opodatkowaniu w Polsce na podstawie przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju. Stosownie zaś do art. 17 ust. 5 ustawy przepis ust. 1 pkt 5 stosuje się, jeżeli nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju, albo osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju. Należy również podkreślić, że w myśl przepisu art. 17 ust. 2 ustawy przepisu ust. 1 pkt 5 nie stosuje się w przypadku towarów, od których podatek należny został rozliczony przez dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%.Załącznik nr 3 w poz. od 110 do 128 zawiera grupę wyrobów sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego. Jednakże należy podkreślić, że opodatkowaniu wg stawki 7% podlegają jedynie te wymienione z nazwy wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, które posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej (działającej na podstawie Uchwały Zarządu Fundacji "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło i uznanej przez Ministra Kultury jako właściwej do wydawania przedmiotowych atestów).Tym samym sprzedaż instrumentów muzycznych nie posiadających przedmiotowego atestu objęta została z dniem 01.05.2004r. podstawową stawką podatku VAT - 22%.