Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w... - Interpretacja - PP 443/130/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. PP 443/130/04, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie udziela odpowiedzi na pismo podatnika z dnia 14.10.2004 r. (data wpływu 14.10.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 24.10.2003 r. (data wpływu 25.10.2003 r.) dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług:

Podatnik w swoim piśmie zwrócił się z zapytaniem, czy prawidłowym jest stosowanie stawki podatku VAT w wys. 7 % w sytuacji, gdy:

  • jest on producentem bram garażowych PKWiU 28.12.10-30.15, drzwi stalowych PKWiU 28.12.10-30.11, balustrad i poręczy balkonowych PKWiU 28.11.10-34, schodów PKWiU 28.11.10-35.41, krat PKWiU 28.11.23-63.70, posiada również w swojej ofercie bramy garażowe innych producentów,
  • dokonuje montażu ww. wyrobów w obiektach budownictwa mieszkaniowego, przy czym bramy garażowe montowane lub wymieniane są w garażach, które znajdują się w bryle budynku mieszkalnego oraz w garażach wolnostojących (stanowiących zdaniem podatnika infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu),
  • dokonuje montażu bram garażowych z napędem elektrycznym,
  • dokonuje montażu napędu elektrycznego do istniejących już bram garażowych.

Zdaniem podatnika w przypadku zawartej z klientem umowy na wykonanie usługi budowlanej związanej z obiektami mieszkaniowymi lub infrastrukturą im towarzyszącą bądź na remont tych obiektów, gdy podatnik jest jednocześnie producentem wyrobów zużytych do jej wykonania należy stosować stawkę w wys. 7 %. Przy czym na fakturze wartość ww. wyrobów będzie ujmowana łącznie z robocizną w pozycjach "wymiana bramy", "montaż bramy", "montaż bramy wraz z napędem elektrycznym" itp., a w rubryce "symbol PKWiU" będzie określany dla budynków jednorodzinnych symbol PKOB 111, dla budynków wielorodzinnych 112, a dla budynków zbiorowego zamieszkania ex 113.

W drugiej części pisma podatnik zwraca się z zapytaniem czy stawkę w wys. 7 % może stosować przy świadczeniu ww. usług dla klientów indywidualnych na terenie Słowacji, informując, że posiada NIP UE i że nie jest zarejestrowanym podatnikiem na Słowacji. Jego zdaniem usługi świadczone na Słowacji będą podlegały opodatkowaniu stawką w wys. 7 %, ponieważ przepisy ustawy o VAT nie określają, że stosowanie preferencyjnych stawek możliwe jest tylko na terenie kraju.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, odpowiadając na powyższe zapytania, informuje:

Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie do dnia 31.12.2007 r. stawka obniżona w wys. 7 % obowiązuje w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art. 146 ust. 2 rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. (od 1.05.2004 r. obniżona do wys. 7 % stawka nie dotyczy natomiast materiałów budowlanych, gdyż na materiały budowlane obowiązuje stawka podstawowa, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. stawka w wys. 22 %, dlatego też wymienione przez podatnika wyroby oznaczone symbolami PKWiU 28.12.10-30.15, 28.12.10-30.11, 28.11.10-34.11, 28.11.10-35.41 i 28.11.23-63.70 sprzedawane "bez usługi" opodatkowane są stawką 22-procentową).

Jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB), wówczas do pełnej wartości usługi należy stosować jednolitą stawkę VAT w wys. 7 % .Wyszczególnienie natomiast poszczególnych elementów, tj. materiałów, transportu i robocizny dla celów opodatkowania ich podatkiem VAT osobno (wg przewidzianych dla nich stawek) możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy umowa z klientem określa odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębne świadczenie poszczególnych rodzajów usług.

W zawartych umowach cywilnoprawnych strony określają co jest przedmiotem umowy sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa w zakresie robót budowlano-montażowych, remontu lub robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, to w przypadku wykonania całego zakresu robót budowlano-montażowych można stosować jednolitą stawkę VAT od pełnej wartości tych robót. Opodatkowanie powinno nastąpić według stawki przewidzianej dla wykonania usługi ze względu na obiekt, w którym są roboty wykonane. Podatnik, wykonując usługę budowlano-montażową w obiektach budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych materiałów, do całej wartości robót może zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7 %. Wystawiona faktura VAT winna zawierać określenie robót budowlanych, a ponadto wskazanie, z jakim obiektem są one związane.

Należy zwrócić uwagę, że do prawidłowego określenia stawek podatku VAT od czynności, których przedmiotem są towary i usługi ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie ustawy o statystyce publicznej, o których mowa w art. 2 pkt 6 i art. 8 ust 3 cyt. ustawy o VAT. Zatem konieczną i niezbędną czynnością dla określenia wysokości stawek podatku VAT jest identyfikacja wyprodukowanych wyrobów i świadczonych usług na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Klasyfikacji wyrobów i usług dokonuje ich producent, a w przypadku trudności i wątpliwości co do jej prawidłowości może on zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych przy Urzędzie Statystycznym w Łodzi.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie podziela stanowisko podatnika dotyczące stosowania stawki podatku VAT w wys. 7 %, pod warunkiem prawidłowego sklasyfikowania wyrobów i usług, obiektów budowlanych i prawidłowego określenia infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Jednocześnie tut. organ podatkowy zwraca uwagę, że zgodnie z treścią przepisu art. 146 ust. 3 ustawy o VAT przez infrastrukturę towarzyszącą mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W świetle powyższej definicji garaże wolnostojące nie są elementem infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, w związku z czym zastosowanie stawki preferencyjnej nie może mieć miejsca.

Nie podziela się również stanowiska podatnika w kwestii stosowania stawki w wys. 7 % przy świadczeniu usług polegających na montażu wymienionych w piśmie wyrobów u klientów indywidualnych na terenie Słowacji:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. Opodatkowanie usług związane jest więc ściśle z miejscem ich świadczenia. W niniejszym przypadku podatnik świadczy usługi związane z nieruchomościami na terenie Słowacji. Dla usług związanych z nieruchomościami ustawa o VAT przewiduje szczególne miejsce świadczenia. Zgodnie z treścią art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, że usługi te będą zawsze podlegać opodatkowaniu w państwie, w którym położona jest nieruchomość. W związku z powyższym świadczenie przez podatnika usług budowlanych na terenie Słowacji opodatkowane będzie wg zasad obowiązujących w tym kraju.

Urząd Skarbowy w Krośnie