Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 01.07.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach informuje, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) komisant powinien ewidencjonować przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaż towarów osobom fizycznym nie prowadzących działalności gospodarczej i kwoty podatku należnego od tej sprzedaży.
W przypadku sprzedaży komisowej do zapłacenia podatku należnego od całej wartości sprzedaży obowiązany jest komitent natomiast komisant płaci podatek od towarów i usług od realizowanej prowizji.
Zgodnie z ww. art. 29 brak jest podstawy do rejestrowania przy użyciu kasy rejestrującej odrębnie prowizji realizowanej przez komisanta i odrębnie wartości sprzedaży pomniejszonej o prowizję. Prowizja ta powinna być dokumentowana fakturą VAT wystawioną komitentowi przez komisanta chyba, że komitent jest podmiotem nie płacącym podatku VAT w takim przypadku powinna być wystawiona faktura na życzenie tej osoby.
Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948), podatnicy, o których mowa w art. 16 ustawy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie czynności maklerskich, zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestracyjnych ewidencjonują na potrzeby obliczania osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego, całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.
Przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określa art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.). Zawarty w tym przepisie katalog czynności cywilnoprawnych nie wymienia umów komisu i ma charakter zamknięty. Zatem umowa komisu jako nie wymieniona w/c ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega temu podatkowi.