Temat interpretacji
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 14 marca 2003 r. (data wpływu do Urzędu: 19 marca 2003 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje:
Faktura dokumentująca uiszczenie zaliczki na zakup budynków w związku z zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży daje prawo do odliczenia wykazanego w niej podatku od towarów i usług na ogólnych zasadach określonych w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), tj. w art. 19, 20 i 25, oraz wynikających z § 48 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Sam fakt zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży nie jest determinującym dla uzyskania prawa do odliczenia, natomiast uprawdopodabnia fakt, że uiszczona zaliczka dotyczy przyszłego zakupu, a nie jest na przykład ukrytą formą pożyczki.
Z treści pisma wynika, że nabyte w przyszłości budynki będą w Spółce zaliczane do środków trwałych, w związku z czym wartości z faktury VAT dokumentującej uiszczenie zaliczki winny być w deklaracji podatkowej VAT-7 wykazane jako zakup środków trwałych.
Tutejszy Urząd zwraca uwagę, że w przypadku nie uzyskania przez Spółkę zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie nieruchomości (jak wynika z pisma taka zgoda jest niezbędna, gdyż Spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - Dz. U. z 1996 r. Nr 54, poz. 245 ze zm.) uiszczona zaliczka stanie się zaliczką związaną z czynnością, która nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a do takich czynności zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie stosuje się tej ustawy. W takiej sytuacji odliczony wcześniej podatek okaże się podatkiem odliczonym nieprawidłowo, gdyż faktura VAT na podstawie której dokonano odliczenia nie powinna być w ogóle wystawiona (faktura VAT dokumentowała zaliczkę związaną z czynnością, która nie mogła być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a do takich czynności nie stosuje się przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a więc także przepisów o wystawianiu faktur VAT).
Jednocześnie tutejszy Urząd wyjaśnia, że udzielona odpowiedź nie jest informacją o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Stosownie do tych przepisów urząd skarbowy na pisemne zapytanie podatnika ma obowiązek udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, a podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, natomiast złożone zapytanie dotyczy stanu przyszłego, a nie faktycznego, czyli już zaistniałego.