Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w odpowiedzi na pismo z dnia 15.09.2003 r., uzupełnione pismem z dnia 9.10.2003 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 10.10.2003 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - w części dotyczącej podatku od towarów i usług - działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:
Z treści pisma wynika, że jest Pan współwłaścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej, na której zamierza Pan wybudować budynek usługowo - mieszkalny. Po zrealizowaniu tej inwestycji zamiarem Pana będzie sprzedaż licencji obejmującej prawo do eksploatowania nowo powstałego budynku przez okres 10-15 lat. Sprzedaż tę potraktuje Pan jako dokonaną przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. W wyniku sprzedaży licencji, przekaże Pan uprawnienia nabywcy do użytkowania i pobierania korzyści przez określony czas, przy zachowaniu charakteru i sposobu użytkowania obiektu. Sprzedaż ta będzie miała miejsce z chwilą przekazania budynku licencjobiorcy. Przewiduje Pan częściowe wpłaty zaliczek związane z postępem prac budowlanych.
Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jednocześnie stosownie do art. 4 pkt 2 tej ustawy przez usługi rozumie
się:
- a) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
b) roboty budowlano - montażowe,
c) sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
d) oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
e) udzielanie licencji lub upoważnianie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - w odniesieniu do programu komputerowego.
Zdaniem tutejszego organu podatkowego w opisanej sytuacji nie nastąpi przez Pana wykonanie usługi polegającej na udzieleniu licencji tylko będzie to usługa polegająca na wynajęciu (wydzierżawieniu) wybudowanego budynku usługowo - mieszkalnego.
W aktualnym stanie prawnym usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU ex 70.20.11) korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako wymienione w poz. 10 załącznika nr 2 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, natomiast wynajęcie (wydzierżawienie) części usługowej podlega opodatkowaniu według stawki 22% (art. 7 ust. 1 pkt 2 i art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym). Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia tego typu usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności. Otrzymanie części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części; dotyczy to również zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, także otrzymanych przed wykonaniem usługi (art. 6 ust. 8b pkt 4 i ust. 8d ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym).