Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. ... - Interpretacja - US.PP-1/443/1/122/211 726/139/2003

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.08.2003, sygn. US.PP-1/443/1/122/211 726/139/2003, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 23.07.2003 r. uprzejmie informuje.

Zgodnie z przedstawionym w Państwa piśmie stanem faktycznym, (...) świadczy na rzecz swoich pracowników częściowo odpłatną usługę gastronomiczną. W oparciu o art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług. Fakt wystąpienia odpłatności - nawet częściowej - za świadczoną usługę przesądza o tym, że w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z instytucją odpłatnego świadczenia usług, opodatkowaną na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 3 cytowanej ustawy, zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2 i 4, w przypadku gdy podatnik nie pomniejszył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie towarów przekazanych lub zużytych w ramach tych czynności. Przepis powyższy ma zastosowanie w sytuacji, gdy spełnione łącznie zostaną następujące przesłanki.

Po pierwsze podatnik nie pomniejszył podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów przekazanych lub zużytych. W sytuacji przedstawionej w Państwa piśmie nie mamy jednak do czynienia z zakupem towarów, lecz z zakupem usługi gastronomicznej, nie następuje również przekazanie ani zużycie towarów lecz świadczenie usługi. W związku z tym okoliczność nie pomniejszenia przez (...) podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie usług nie spełnia powyższego warunku. Ponadto, zwolnione od podatku zostały czynności wymienione w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2 i 4, gdy tymczasem wykonywane przez (...) czynności zostały wymienione w art. 2 ust. 1 ustawy i na tej podstawie opodatkowane, jako odpłatne świadczenie usług.

Podstawa opodatkowania określona została w art. 15 ust. 1 zd. 1 powołanej ustawy. Podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem, z zastrzeżeniem art. 16 i 17 jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jednocześnie ust. 2 ww. przepisu stanowi, iż obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów oraz zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Rabaty pomniejszają obrót, gdy zostały przyznane w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi. Rabaty udzielone z tytułu i w okresie gwarancji lub rękojmi pomniejszają obrót nawet, gdy zostały przyznane po upływie roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi.

W powyższym przepisie nie zostały wymienione żadne inne instytucje pomniejszające cenę towaru lub usługi, których zastosowanie skutkowałoby obniżeniem obrotu, a co za tym idzie, obniżeniem podstawy opodatkowania. W szczególności, w przepisie tym nie wymieniono dofinansowania, czy też partycypacji w kosztach zakupu. Ustalona bowiem między stronami cena (odbiegająca od wartości towaru lub usługi), uzależniona jest od woli stron, nie ma natomiast wpływu na wartość świadczonej usługi. Pojęcie wartości świadczonej usługi nie jest bowiem tożsame z pojęciem "kwota do zapłaty".

Mając na względzie przedstawioną argumentację tut. Urząd stwierdza, iż stanowisko prezentowane w Państwa piśmie nie jest prawidłowe. Świadczenie przez (...) odpłatnie usług gastronomicznych podlega opodatkowaniu właściwymi stawkami, przy czym podstawą opodatkowania, wykazaną na fakturze jest wartość świadczonej usługi w całości, obejmująca zarówno kwotę dofinansowaną przez (...), jak również wpłacaną przez pracownika.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto