Temat interpretacji
Urząd Skarbowy Kraków - Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 12.06.2003 r. (znak: DRA/K/BBG/976/2002, data wpływu do Urzędu 20.06.2003 r.) wyjaśnia co następuje:
Przez import usług rozumie się usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za które należność przekazywana jest osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej (art. 4 pkt. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z chwilą dokonania przez usługobiorcę całości lub części zapłaty nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi (art. 6 ust. 8b pkt. 5 ww. ustawy).
Zdaniem Urzędu w sytuacji, w której kontrahent zagraniczny wystawia fakturę za wykonaną usługę, w przypadku usług o charakterze ciągłym a z zawartych porozumień nie wynika w jakich terminach zostanie wykonana usługa, zasadnym jest przyjęcie, że data jej wystawienia stanowi zarazem datę wykonania usługi. W przypadku jednak pojawienia się zapisu w treści faktury, że wykonanie usługi zostanie zakończone w innym terminie niż data wystawienia faktury, decydujące znaczenie będzie miała data faktycznego wykonania usługi, bądź data wykonania usługi określona na fakturze jeżeli faktycznie usługi jeszcze nie wykonano.
W sytuacji, o której mowa w zapytaniu Podatnika, obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstanie w m-cu grudniu 2002 r. tj. z chwilą dokonania zapłaty należności za fakturę z uwagi na fakt, iż data ta jest wcześniejsza niż 30 dni od daty wykonania usługi określonej na fakturze.
Mając powyższe na uwadze stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie z dnia 12.06.2003 r. (znak: DRA/K/BBG/976/2002) jest prawidłowe.