Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 15.04.2003 r. Urząd Skarbowy Kraków Nowa Huta, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.
Spółka zwróciła się do Urzędu Skarbowego z zapytaniem, czy na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), podatnikowi przysługuje zwrot podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego zapłaconego przy imporcie towarów, które zamiast wywozu zostały za zgodą urzędu celnego zniszczone pod kontrolą odpowiednich służb.
Przypadki i zasady zwrotu podatku naliczonego podatnikom dokonującym importu towarów reguluje § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 ze zm.). W punkcie 2 wymienionego paragrafu określono warunki, których spełnienie umożliwia złożenie przez podatnika wniosku o zwrot podatku. Jednym z wymienionych niezbędnych warunków jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów za granicę.
Zgodnie z § 2 pkt 2 ww. rozporządzenia "ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o podatku - rozumie się przez to podatek od towarów i usług".
W związku z powyższym, w tym przypadku:
1) uzyskanie zgody urzędu celnego na zniszczenie towaru, zamiast jego wywozu za granicę, nie jest równoznaczne z posiadaniem dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza granicę i nie jest jednym z warunków umożliwiających wystąpienie o zwrot podatku,
2) brak jest podstaw prawnych do uzyskania zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego przy imporcie towarów w przypadku reklamacji i zwrotu towaru.
Ustawy Kodeks celny oraz Kodeks cywilny nie stanowią podstawy do wydawania informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
Uwzględniając powyższe, tut. Urząd nie podziela poglądów Spółki na stosowanie przepisów podatkowych wyrażonych w piśmie z dnia 15.04.2003 r.