Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 13 maja 2003 r. z zapytaniem w zakresie podatku od towarów i usług - Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a i 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia:
1) Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku
akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwanej w dalszej części ustawą, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 2, obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży,kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Z upoważnienia ust. 5 ww. przepisu minister finansów, w rozdziale 10 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), określił zasady wystawiania i przechowywania faktur oraz not korygujących.
Wśród wymienionych w § 35 ust. 1 ww. rozporządzenia elementów, które winna co najmniej zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży wymieniona została (pkt 4) nazwa towaru lub usługi.
Zauważyć trzeba, iż definiując pojęcie towarów i usług ustawodawca na mocy przepisu art. 4 pkt 1 i 2 odsyła do przepisów o statystyce publicznej.
W związku z
tym, że obowiązująca do celów poboru podatku od towarów i usług oraz poboru podatku akcyzowego od l stycznia 2003 r. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) nie wyodrębnia wyrobu pod nazwą "komplet szklany składający się z karafki i kieliszków"tut. Urząd wyraża pogląd, iż na fakturze w pozycji nazwa towaru lub usługi należy wyodrębnić poszczególne towary, tj. karafkę (PKWiU 26.13.13) i kieliszki (PKWiU 26.13.12).
Ponadto dozwolone jest zamieszczenie na fakturze dodatkowych informacji o dokonywanej sprzedaży np. dotyczących sposobu pakowania (komplet).
2) Zgodnie z art. 18 ust. 1a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 1, stawka podatku wynosi 3%.
W pozycji 29 ww. załącznika nr 1 wymienione zostały wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego, atestowane przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne (bez wyrobów jubilerskich, złotniczych, grawerskich, medalierskich i mebli) - wyłącznie:
Część III wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego ze
szkła - wyłącznie, w tym m.in.:
ex 26.13.12 (PKWiU) Kieliszki, szklanki poza szklano-ceramicznymi,
ex 26.13.13 (PKWiU) Wyroby ze szkła w rodzaju używanych do celów stołowych, kuchennych, toaletowych, biurowych, do dekoracji wnętrz itp.
Z treści ww. przepisu wynika, iż zastosowanie stawki 3% przy sprzedaży przedmiotowych wyrobów jest uwarunkowane posiadaniem przez sprzedawcę atestu wydanego przez komisje artystyczne i etnograficzne.
Odnośnie wątpliwości Spółki dotyczących zmian stanu prawnego przepisów w okresie 2002 r. i 2003 r. tut. Urząd zwraca uwagę, na treść art. 6 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczeniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę Kodeks karny - skarbowy (Dz. U. Nr 213, poz. 1803), formułującego zasadę stosowania przez podatnika stawek VAT oraz zwolnień od tego podatku w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2002 r., tj. zgodnie z załącznikami do ustawy opartymi na starych nomenklaturach SWW, KU, KWiU i KOB.