Art.6a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993r. Nr 11 poz.50 ze zm.) (zwanej... - Interpretacja - ZP/443-17/03

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.09.2003, sygn. ZP/443-17/03, Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Art.6a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993r. Nr 11 poz.50 ze zm.) (zwanej dalej ustawą o VAT) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane, w przypadku rozwiązania spółki prawa cywilnego lub handlowego nie mającej osobowości prawnej.

Zgodnie z art.6a ust.6 cyt. ustawy o VAT obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 30 dnia od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Art. 6a ust.7 cyt. ustawy o VAT mówi, że zwalnia się od podatku od towarów i usług przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, czynności określone w art.2 ust.1 i 3 pkt 1-5, których przedmiotem są towary objęte spisem z natury, pod warunkiem rozliczenia podatku, o którym mowa w ust.1 i ust.6.

Podstawą opodatkowania jest wartość towarów wymienionych w ust.1, ustalona zgodnie z art. 15 ust. 3 (art.6a ust.8 ustawy o VAT). Art.15 ust.3 cyt. ustawy o VAT stanowi, że podstawą opodatkowania czynności określonych w art. 2 ust. 3 jest wartość towarów lub usług obliczona według cen sprzedaży stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami), a w przypadku braku odbiorcy - według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia przekazania, zamiany lub darowizny, zmniejszona o kwotę należnego podatku.

Stosownie zatem do cyt. art.15 ust.3 ustawy o VAT zlikwidowana spółka cywilna winna jako podstawę opodatkowania towarów podlegających spisowi z natury przyjąć wartość tych towarów wg cen sprzedaży na dzień dokonania spisu z natury, pomniejszonych o podatek należny.

Powyższe oznacza, że spis z natury sporządzony został w sposób nierzetelny a podatek należny od dokonanego przez zlikwidowaną spółkę cywilną spisu z natury rozliczony został w sposób nieprawidłowy. Jak bowiem wynika z treści przesłanego zapytania z dnia 20.08.2003r., spis z natury sporządzony został wg cen zakupu, co spowodowało zaniżenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego.

Nie zostały zatem spełnione przesłanki określone w cyt. art.6a ust.7 ustawy o VAT (podatek należny od towarów objętych spisem z natury nie został rozliczony), co oznacza, że podatnik nie ma prawa do sprzedaży ww. towarów jako zwolnionych od podatku.

W związku z powyższym, aby podatnik mógł zachować prawo do sprzedaży ww. towarów jako zwolnionych od podatku, współnicy zlikwidowanej s.c. winni złożyć korektę deklaracji VAT-7 i wykazać kwotę podatku należnego od spisu z natury w prawidłowej wysokości.

W przeciwnym razie zastosowanie w powyższej sprawie będzie miał art.6a ust.10 ustawy o VAT, który mówi, że jeżeli spis z natury nie został sporządzony w terminie określonym w ust. 5 lub sporządzony został w sposób nierzetelny, właściwy organ podatkowy określa wartość towarów w drodze oszacowania i określa wysokość zobowiązania podatkowego przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 22% bez możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu