Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 04.03.2003 r. (data wpływu do Urzędu 05.03.2003 r.) Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach informuje, iż w przepisie § 46 rozporządzenuia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy (Dz. U. Nr. 27 poz. 268 ze zm.) określono zasady dokumentowania komisu. Komisant dokonujący sprzedaży towaru w wykonaniu umowy komisu wystawia nabywcy fakturę VAT KOMIS (w przypadku małego popdatnika - art. 6 ust. 1 ustawy wystawione faktury powinny zawierać również oznaczenie "Faktura VAT-MP"). Kopię faktury wystawionej nabywcy komisant obowiązany jest przekazać komitentowi zachowując w swojej ewidencji jedną kopię. Następnie komisant powinien wystawić komitentowi z tytułu swojej usługi fakturę, który to dokument stanowić ma rozliczenie między stronami umowy komisu (w przypadku gdy komitent jest osobą fizyczną, fakturę wystawia się na jego żądanie). W dokumencie tym nie ma potrzeby wyszczególniać poszczególnych wartości dotyczących towaru będącego przedmiotem umowy komisowej, gdyż powinny one wynikać z kopii faktury komisowej otrzymanej przez komitenta od komisanta. Dokument rozliczeniowy (inny niż faktura) wystawiany przez komisanta komitentowi ma dla komitenta walor faktury VAT, jedynie łącznie z kopią faktury komisowej.
Nadmienia się, że komisant winien ewidencjonować sprzedaż towarów i kwoty podatku należnego od towarów wystawianych w komis. Natomiast jak wynika z wyżej opisanego obiegu dokumentów brak jest podstaw do rejestrowania "zakupu towarów" w rejestrze zakupu VAT, bowiem w przypadku zerwania umowy komisowej nie występuje zakup towaru przez komisanta od komitenta.
Również brak jest podstaw do wykazywania w deklaracji rozliczeniowej VAT-7 w pozycji 19 wartość towaru zwolnioną z VAT (wartość z umowy komisu pomniejszoną o kwotę prowizji). Komisant wykonyjąc umowę komisu działa we własnym imieniu, lecz na cudzy rachunek, a zatem podatnikiem VAT jest w tej sytuacji podmiot, na rachunek którego sprzedaż jest dokonywana tzn. komitent.
Komisant natomiast od swojej usługi naliczy komitentowi VAT od swojej prowizji. Prowizję tę jest obowiązany wykazać w deklaracji rozliczeniowej VAT-7.