Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Urząd Skarbowy w Staszowie na złożone w dniu 03.04.2003 r. zapytanie w sprawie udzielenia pisemnej informacji, czy Spółka może skorzystać z odliczenia podatku naliczonego z faktur zawierających nieprawidłowy NIP, tzn. nieprawidłowość ta polega wyłącznie na innym oddzieleniu poszczególnych cyfr w numerze NIP, informuje:
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) podatnicy podają NIP na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz nie podatkowych należności budżetowych, do których poboru obowiązane są organy podatkowe lub celne.
Natomiast przedstawione przez Spółkę wątpliwości rozstrzyga zapis § 48 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), w którym wymieniono szereg okoliczności w przypadku, których otrzymane faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.
Powyższe oznacza, iż wszystkie pozostałe nieprawidłowości, związane z wystawioną fakturą, które nie zostały wymienione przez ustawodawcę, nie stanowią podstawy do uznania tej faktury za nieprawidłową, w stopniu dającym podstawę do zakwestionowania wynikającego z niej podatku naliczonego.
Zdaniem tut. Urzędu faktury wymienione przez Spółkę stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, określony w tych fakturach.
Ponadto tut. Urząd informuje, że opisana w zapytaniu nieprawidłowość zaliczana jest do pomyłek, która nie ma wpływu na kwoty wykazane w fakturze i tym samym nie wymaga korekty faktury, ale usunięta może być za pomocą noty korygującej (reguluje to zapis § 43 ust. 1 ww. rozporządzenia).