Czy w przypadku posiadania przez Spółkę kas z elektronicznym zapisem kopii konieczne jest przechowywanie raportów fiskalnych dobowych w formie papiero... - Interpretacja - ILPP2/443-1528/11-3/MR

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2012, sygn. ILPP2/443-1528/11-3/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy w przypadku posiadania przez Spółkę kas z elektronicznym zapisem kopii konieczne jest przechowywanie raportów fiskalnych dobowych w formie papierowego wydruku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2011 r. (data wpływu 7 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku drukowania raportów fiskalnych dobowych w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku drukowania raportów fiskalnych dobowych w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność w zakresie detalicznej sprzedaży towarów handlowych poprzez sieć sklepów na terenie całej Polski. W ramach prowadzonej działalności Spółka nabywa towary od podmiotów krajowych i zagranicznych. Sprzedaż detaliczna prowadzona jest w sklepach Spółki, a każda transakcja sprzedaży rejestrowana jest za pośrednictwem kasy rejestrującej (dalej kasa) i potwierdzana paragonem fiskalnym. Spółka prowadzi działalność przy użyciu kilku tysięcy kas, co skutkuje wydrukiem w ilości około miliona raportów fiskalnych dobowych (dalej raportów dobowych) rocznie.

Spółka rozlicza podatek należny VAT z tytułu sprzedaży towarów w sklepach na podstawie obrotów zarejestrowanych na kasach fiskalnych (dane z modułu fiskalnego kasy), tj. raportów dobowych. Kasy posiadane przez Spółkę są połączone poprzez interfejs modułu fiskalnego z kompatybilnym systemem komputerowym (dalej system kasowy), do którego przekazywane są dane zaewidencjonowane w module fiskalnym kasy. W następnym etapie dane z systemu kasowego są przekazywane raz na tydzień (7 dni lub mniej w przypadku tygodnia przypadającego na przełomie miesięcy) automatycznie w postaci zapisu, poprzez odpowiedni i kompatybilny interfejs do ksiąg rachunkowych prowadzonych przy użyciu komputera.

W chwili obecnej, Spółka posiada wyłącznie kasy z elektronicznym zapisem kopii paragonów, tzn. takie w których kopie paragonów oraz raportów powstających w module fiskalnym kasy (np. fiskalny raport dobowy) są zapisywane na informatycznych nośnikach danych (w zależności od modelu kasy może być to karta miniSD, bądź pamięć typu USB).

Kasy posiadane przez Spółkę spełniają wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1338 z póz. zm.) (dalej: Rozporządzenie).

Proces zapisywania danych dotyczących sprzedaży detalicznej towarów handlowych (dalej: sprzedaż) w kasach Spółki odbywa się w następujący sposób: oprócz zapisu w module fiskalnym kasy każda sprzedaż (pojedynczy paragon) oraz raport dobowy (a także każdy inny raport wygenerowany przez moduł fiskalny kasy) jest zapisywana w pamięci podręcznej kasy do momentu wykonania raportu dobowego. Bezpośrednio po wykonaniu raportu dobowego wszystkie dane z pamięci podręcznej są przenoszone na informatyczny nośnik danych.

Każdy informatyczny nośnik danych posiada etykietę zawierającą informacje pozwalające przyporządkować ją do poszczególnego urządzenia (kasy), z której kopie paragonów oraz raporty wygenerowane przez kasę były archiwizowane (dane te obejmują m.in. numer nośnika, okres rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu, numer kasy).

Zapisane w systemie kasowym dane, dotyczące każdego tygodnia (względnie niepełnego tygodnia w przypadku przełomu miesiąca) stanowią podstawę do dokonania zapisu w systemie księgowym Spółki (SAP). Spółka pragnie wskazać, że dokumentem księgowym stanowiącym podstawę zapisu w księgach rachunkowych Spółki jest zatem zapis wprowadzony automatycznie z systemu kasowego do systemu księgowego SAP, w którym Spółka prowadzi księgi rachunkowe. Zapisy w księgach rachunkowych są dokonywane zgodnie z warunkami określonymi w przepisach ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości m.in. art. 20, zgodnie z którym przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera za równoważne z dowodami źródłowymi uważa się zapisy w księgach rachunkowych, wprowadzane automatycznie za pośrednictwem urządzeń łączności, informatycznych nośników danych lub tworzone według algorytmu (programu) na podstawie informacji zawartych już w księgach przy zapewnieniu, że podczas rejestrowania tych zapisów stosowana procedura zapewnia sprawdzenie poprawności przetworzenia odnośnych danych oraz kompletności i identyczności zapisów, a także dane źródłowe w miejscu ich powstania są odpowiednio chronione, w sposób zapewniający ich niezmienność, przez okres wymagany do przechowywania danego rodzaju dowodów księgowych.

Spółka planuje dokonać zmiany systemu informatycznego obsługującego kasy (system kasowy), na system który m.in. będzie umożliwiał codzienne importowanie i transferowanie danych z modułu fiskalnego celem codziennego przekazywania w postaci zapisu poprzez interfejs do ksiąg rachunkowych Spółki. Transfer i import danych o sprzedaży odbywał się będzie w sposób w pełni automatyczny, gwarantujący jednocześnie zgodność i kompletność danych pomiędzy pierwotnym ich zarejestrowaniem w module fiskalnym kasy a systemem księgowym.

Przy użyciu nowego systemu kasowego wraz z kasami z elektronicznym zapisem kopii paragonów Spółka będzie w posiadaniu fiskalnych raportów dobowych zapisanych w następujących formach:

  • zapisu w pamięci modułu fiskalnego każdej kasy, z sumami narastająco z raportu na raport wartościami podatku VAT i sprzedaży brutto,
  • zapisu na informatycznym nośniku danych, a wcześniej w pamięci podręcznej kopii wydruków w każdej kasie, do momentu wykonania fiskalnego raportu dobowego,
  • zapisu w systemie kasowym,
  • zbiorczego zapisu w księgach rachunkowych Spółki, dotyczącego kas znajdujących się w poszczególnych sklepach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku posiadania przez Spółkę kas z elektronicznym zapisem kopii konieczne będzie przechowywanie raportów fiskalnych dobowych w formie papierowego wydruku...

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdy Spółka posiada wyłącznie kasy z elektronicznym zapisem kopii, dozwolone jest zapisywanie i przechowywanie wyłącznie w formie elektronicznej ewidencji i raportów wykonywanych przez kasę (łącznie z raportem fiskalnym dobowym). W opinii Spółki, nie jest konieczne przechowywanie papierowych wydruków dobowych raportów fiskalnych, które są przechowywanie w formie elektronicznej.

Na podstawie § 2 pkt 5 Rozporządzenia, przez kasę z elektronicznym zapisem kopii rozumie się kasę konstrukcyjnie dostosowaną do sporządzania kopii drukowanych dokumentów fiskalnych i niefiskalnych w postaci zapisu na informatycznych nośnikach danych.

Natomiast, zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 4 i 5 Rozporządzenia, kasa z elektronicznym zapisem kopii, oprócz kryteriów i warunków technicznych określonych w § 4 i 5, musi zapewniać również, by raport fiskalny dobowy w kasie z elektronicznym zapisem kopii zawierał również pozycje, w których sumuje się narastająco z raportu na raport wartości dotyczące kwot podatku i łącznej sprzedaży wartości brutto i w całości jest on zapisywany w pamięci fiskalnej kasy oraz informatyczne nośniki danych, na których archiwizuje się kopie dokumentów kasowych były przyłączane do kasy tak aby nie były objęte systemem plombowania. Warunkiem niezbędnym jest również konieczność zapewnienia, że wszystkie ewidencje wykonywane przez kasę z elektronicznym zapisem kopii, łącznie z raportem fiskalnym dobowym, podlegają zapisowi w pamięci podręcznej kopii wydruków umieszczonej w kasie do momentu wykonania raportu fiskalnego dobowego.

Spółka wskazała, że po wykonaniu raportu fiskalnego dobowego, zapisaniu go do odpowiedniego rekordu pamięci fiskalnej kasy i pamięci podręcznej kopii wydruków oraz nie później niż bezpośrednio po wykonaniu raportu fiskalnego dobowego program archiwizacyjny kasy wywołuje transmisję wszystkich danych z pamięci podręcznej kopii wydruków na informatyczny nośnik danych (zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 5 i 6 Rozporządzenia).

Kasy posiadane przez Spółkę zapewniają spełnienie powyższych warunków.

Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 3 i 4 Rozporządzenia, jednymi z warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy są wymogi, aby kasa sporządzała równocześnie wydruki oryginałów kopii paragonów fiskalnych dla każdej sprzedaży, z zastrzeżeniem § 6 Rozporządzenia (na który Spółka wskazuje powyżej w opisie własnego stanowiska), wydruki raportów fiskalnych dobowych i raportów fiskalnych okresowych oraz opcjonalnie może sporządzać faktury VAT i ich kopie, a także musi zapisywać w pamięci fiskalnej kasy dana, które muszą być zgodne z danymi zapisanymi na wydrukach raportów fiskalnych dobowych. Odwołanie do § 6 Rozporządzenia, który reguluje jakim warunkom technicznym musi odpowiadać kasa z elektronicznym zapisem kopii, oprócz kryteriów i warunków technicznych określonych dla kas w § 4 i 5 jest, w opinii Spółki, czytelnym wskazaniem, że spełnienie tych warunków (stanowiących dodatkowe warunki w stosunku do warunków dla kas bez elektronicznego zapisu) umożliwia przechowywanie danych oraz raportów generowanych przez kasy w formie elektronicznej.

Zważywszy na fakt, iż kasy będące w użytku przez Spółkę spełniają wymogi techniczne dotyczące zapisywania dokumentów fiskalnych na elektronicznych nośnikach danych, a przepisy o rachunkowości oraz system kasowy umożliwiają księgowanie dobowych rozliczeń kasowych bezpośrednio poprzez odpowiedni interfejs pomiędzy systemem kasowym oraz systemem księgowym (bez konieczności księgowania dokumentów w formie papierowych wydruków), w opinii Spółki, umożliwia to przechowywanie danych oraz raportów generowanych przez kasy (w tym raportów fiskalnych dobowych) w formie elektronicznej, bez konieczności archiwizowania papierowych wydruków tych raportów.

Podsumowując, w odniesieniu do powyżej wymienionych przepisów, Spółka stoi na stanowisku, że w związku z posiadaniem przez Spółkę wyłącznie kas z elektronicznym zapisem kopii oraz kompatybilnego systemu kasowego możliwe będzie zapisywanie wszelkich dokumentów oraz ewidencji sporządzanych przez kasy w formie elektronicznej, a w konsekwencji dodatkowe ich przechowywanie w formie papierowej nie jest konieczne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem.

Ilekroć w rozporządzeniu tym jest mowa o paragonie fiskalnym rozumie się przez to wydrukowany dla nabywcy przez kasę w momencie sprzedaży dokument fiskalny z dokonanej sprzedaży (§ 2 pkt 11 rozporządzenia).

Natomiast przez pojęcie raport fiskalny (dobowy, miesięczny, okresowy lub rozliczeniowy) rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku (§ 2 pkt 18 rozporządzenia).

Z opisu sprawy wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności nabywa towary od podmiotów krajowych zagranicznych. Sprzedaż detaliczna prowadzona jest w sklepach Spółki, a każda transakcja sprzedaży rejestrowana jest za pośrednictwem kasy rejestrującej i potwierdzana paragonem fiskalnym. Spółka prowadzi działalność przy użyciu kilku tysięcy kas, co skutkuje wydrukiem w ilości około miliona raportów fiskalnych dobowych rocznie. Spółka rozlicza podatek należny VAT z tytułu sprzedaży towarów w sklepach na podstawie obrotów zarejestrowanych na kasach fiskalnych (dane z modułu fiskalnego kasy), tj. raportów dobowych. Kasy posiadane przez Spółkę są połączone poprzez interfejs modułu fiskalnego z kompatybilnym systemem komputerowym, do którego przekazywane są dane zaewidencjonowane w module fiskalnym kasy. W następnym etapie dane z systemu kasowego są przekazywane raz na tydzień (7 dni lub mniej w przypadku tygodnia przypadającego na przełomie miesięcy) automatycznie w postaci zapisu, poprzez odpowiedni i kompatybilny interfejs do ksiąg rachunkowych prowadzonych przy użyciu komputera.

W chwili obecnej, Spółka posiada wyłącznie kasy z elektronicznym zapisem kopii paragonów, tzn. takie w których kopie paragonów oraz raportów powstających w module fiskalnym kasy (np. fiskalny raport dobowy) są zapisywane na informatycznych nośnikach danych (w zależności od modelu kasy może być to karta miniSD, bądź pamięć typu USB).

Kasy posiadane przez Spółkę spełniają wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Proces zapisywania danych dotyczących sprzedaży detalicznej towarów handlowych w kasach Spółki odbywa się w następujący sposób: oprócz zapisu w module fiskalnym kasy każda sprzedaż (pojedynczy paragon) oraz raport dobowy (a także każdy inny raport wygenerowany przez moduł fiskalny kasy) jest zapisywana w pamięci podręcznej kasy do momentu wykonania raportu dobowego. Bezpośrednio po wykonaniu raportu dobowego wszystkie dane z pamięci podręcznej są przenoszone na informatyczny nośnik danych. Każdy informatyczny nośnik danych posiada etykietę zawierającą informacje pozwalające przyporządkować ją do poszczególnego urządzenia (kasy), z której kopie paragonów oraz raporty wygenerowane przez kasę były archiwizowane (dane te obejmują m.in. numer nośnika, okres rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu, numer kasy).

Zapisane w systemie kasowym dane, dotyczące każdego tygodnia (względnie niepełnego tygodnia w przypadku przełomu miesiąca) stanowią podstawę do dokonania zapisu w systemie księgowym Spółki (SAP). Dokumentem księgowym stanowiącym podstawę zapisu w księgach rachunkowych Spółki jest zatem zapis wprowadzony automatycznie z systemu kasowego do systemu księgowego SAP, w którym Spółka prowadzi księgi rachunkowe. Zapisy w księgach rachunkowych są dokonywane zgodnie z warunkami określonymi w przepisach ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Spółka planuje dokonać zmiany systemu informatycznego obsługującego kasy (system kasowy), na system który m.in. będzie umożliwiał codzienne importowanie i transferowanie danych z modułu fiskalnego celem codziennego przekazywania w postaci zapisu poprzez interfejs do ksiąg rachunkowych Spółki. Transfer i import danych o sprzedaży odbywał się będzie w sposób w pełni automatyczny, gwarantujący jednocześnie zgodność i kompletność danych pomiędzy pierwotnym ich zarejestrowaniem w module fiskalnym kasy a systemem księgowym.

Przez kasę z elektronicznym zapisem kopii rozumie się kasę konstrukcyjnie dostosowaną do sporządzania kopii drukowanych dokumentów fiskalnych i niefiskalnych w postaci zapisu na informatycznych nośnikach danych (§ 2 pkt 5 rozporządzenia).

Natomiast, zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 2, 3 i 4 rozporządzenia, kasy z zastrzeżeniem ust. 2-5, muszą odpowiadać następującym warunkom technicznym:

  • zapewniać wyświetlenie wartości sprzedaży z podatkiem (brutto) na wyświetlaczu przeznaczonym do odczytu przez klienta,
  • sporządzać równocześnie wydruki oryginałów i kopii paragonów fiskalnych dla każdej sprzedaży, z zastrzeżeniem § 6, wydruki raportów fiskalnych dobowych i raportów fiskalnych okresowych oraz mogą sporządzać faktury VAT i ich kopie;
  • zapisywać w pamięci fiskalnej kasy dane, które muszą być zgodne z danymi zapisanymi na wydrukach raportów fiskalnych dobowych.

W myśl § 6 pkt 1 rozporządzenia, kasa z elektronicznym zapisem kopii, oprócz kryteriów i warunków technicznych określonych w § 4 i 5, musi odpowiadać następującym warunkom technicznym:

  1. być wyposażona w drukarkę kasy z jednym traktem papieru do emitowania wydruków i może pracować jedynie w trybie zapisu elektronicznego kopii wydruków, z zastrzeżeniem pkt 3;
  2. paragon fiskalny, raport fiskalny dobowy, faktura VAT ewidencjonowane na tej kasie powinny zawierać numer kontrolny, o którym mowa w § 5 ust. 2;
  3. w przypadku wystawiania, przez kasę z elektronicznym zapisem kopii, faktur VAT, kasa drukuje również kopie tych faktur;
  4. raport fiskalny dobowy w kasie z elektronicznym zapisem kopii zawiera również pozycje, w których sumuje się narastająco z raportu na raport wartości dotyczące kwot podatku i łącznej sprzedaży wartości brutto i w całości jest on zapisywany w pamięci fiskalnej kasy;
  5. wszystkie ewidencje wykonywane przez kasę z elektronicznym zapisem kopii, łącznie z raportem fiskalnym dobowym, podlegają zapisowi w pamięci podręcznej kopii wydruków umieszczonej w kasie do momentu wykonania raportu fiskalnego dobowego, z zastrzeżeniem pkt 6; pamięć ta powinna zapewniać również w sytuacjach awaryjnych kasy nieprzekłamane zachowanie jej zawartości, natomiast dane w niej zawarte powinny podlegać kontroli poprawności poprzez wyznaczanie odpowiednich sum kontrolnych, na przykład CRC32, a pojemność tej pamięci powinna również zapewnić zapisywanie danych, o których mowa w pkt 7;
  6. w przypadku gdy informatyczne nośniki danych zostały odłączone od kasy, kasa po wykonaniu raportu fiskalnego dobowego zgodnie z pkt 5 i niepodjęciu przekazania zawartości pamięci podręcznej kopii wydruków kasy na informatyczne nośniki danych w przypadku dalszego prowadzenia rejestracji sprzedaży, powinna sygnalizować ten stan na wyświetlaczu operatora lub przy użyciu specjalnej diody w sposób ciągły;
  7. program pracy kasy z elektronicznym zapisem kopii w przypadku zapełnienia pamięci podręcznej kopii wydruków, o której mowa w pkt 6, powinien zapewnić rezerwę pamięci umożliwiającą wykonanie raportu fiskalnego dobowego;
  8. informatyczne nośniki danych, na których archiwizuje się kopie dokumentów kasowych nie mogą być przyłączane do kasy, tak aby były objęte systemem plombowania, o którym mowa w 4 ust. 1 pkt 6, i nie traktuje się ich jako części składowe kasy; producent krajowy i importer w książce kasy powinien podać szczegółowe parametry informatycznych nośników danych, na których możliwe jest prawidłowe archiwizowanie dokumentów kasowych.

Z powyższego wynika, że raport fiskalny dobowy w kasie z elektronicznym zapisem kopii w całości jest zapisywany w pamięci fiskalnej kasy, a wszystkie ewidencje wykonywane przez kasę z elektronicznym zapisem kopii, łącznie z raportem fiskalnym dobowym, podlegają zapisowi w pamięci podręcznej kopii wydruków umieszczonej w kasie do momentu wykonania raportu fiskalnego dobowego. Z powyższego wynika, że ewidencje i raporty fiskalne dobowe sporządzane są w formie elektronicznej i w takiej formie przechowywane.

Mocą § 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 7 rozporządzenia, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 2, prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani:

  • do dokonywania ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy,
  • do sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym oraz do sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu, jak również prowadzić bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii,
  • dokonywać wydruku wszystkich emitowanych przez kasę dokumentów i ich kopii na taśmie papierowej, jeżeli druk kopii umożliwia konstrukcja kasy i umożliwiają to przepisy rozporządzenia.

Pojęcie sporządzać według słownika języka polskiego (Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2005, str. 947, kol. 1) oznacza wykonać coś, zrobić z czegoś. Natomiast wydrukować to według ww. słownika (str. 1158, kol. 2) oznacza 1. wytłoczyć, wybić drukiem, 2. ogłosić, opublikować coś drukiem; wydać.

Jak wynika z powyższego definicje sporządzenia i wydrukowania nie są tożsame.

Z przepisu § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, wynika obowiązek do sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień oraz prowadzenia bieżącej kontroli w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii.

Zatem, jeżeli kasy będące w użytku przez Spółkę spełniają wymogi techniczne dotyczące zapisywania dokumentów fiskalnych na elektronicznych nośnikach danych, a Spółka sporządza raporty fiskalne dobowe po zakończeniu sprzedaży za dany dzień oraz prowadzi bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii możliwe będzie przechowywanie dobowych raportów fiskalnych w formie elektronicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku drukowania raportów fiskalnych dobowych w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii. Kwestia dotycząca stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku drukowania raportów fiskalnych dobowych w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji nr ILPP2/443-1528/11-2/MR z dnia 30 stycznia 2012 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Referencje

ILPP2/443-1528/11-2/MR, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 332 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu