Temat interpretacji
zastosowanie zwolnienia dla szkoleń językowych oferowanych za pomocą platformy e-learningowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 19.09.2012 r. (data wpływu 21.09.2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 08.10.2012r. (data wpływu 11.10.2012r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 01.10.2012r. (skutecznie doręczone w dniu 04.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla szkoleń językowych oferowanych za pomocą platformy e-learningowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.09.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla szkoleń językowych oferowanych za pomocą platformy e-learningowej. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 08.10.2012 r. (data wpływu 11.10.2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 01.10.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 04.10.2012 r.)
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Firma Wnioskodawcy to jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona od września 2000r. Główną działalnością firmy jest nauczanie języków obcych osób dorosłych w firmach i instytucjach na terenie całego kraju - wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) rodzaj tej działalności to 85.59.A, usługi te zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, art. 43 ust. 1 pkt 28 sprzedawane są ze zwolnioną stawką VAT.
Obecnie Wnioskodawca planuje poszerzyć swoją działalność o odpłatne szkolenia językowe na platformie e-learningowej. Klient po uiszczeniu opłaty otrzyma na maila login i hasło dostępu do kursu. Dzięki nim, przy użyciu komputera z dostępem do Internetu poprzez przeglądarkę internetową będzie miał dostęp do kursu. Login i hasło są przyporządkowane tylko jednej osobie na okres 12 m-cy.
Zgodnie z pismem z dnia 07.09.2012 r. uzyskanym od Urzędu Statystycznego w Łodzi organizowanie językowych szkoleń e-learningowych za pomocą Internetu mieści się w PKD 85.59.A.
Dodatkowe informacje:
- Wnioskodawca jest płatnikiem VAT od 01.09.2000 r., sprzedaje zarówno usługi opodatkowane jak i zwolnione z podatku VAT (szkolenia językowe);
- Wnioskodawca nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty;
- nabywcą usług e-learningowych będą zarówno osoby prawne (firmy zakupujące dostęp do platformy dla swoich pracowników), jak i osoby fizyczne;
- w ramach kursu nabywca usługi będzie miał również możliwość kontaktowania się z lektorem poprzez maila, dzięki temu będzie miał wsparcie w procesie nauczania;
- nabywca usługi będzie również otrzymywał regularne informacje w formie raportów o swoich postępach;
- kurs nie kończy się egzaminem, jednak postępy w poszczególnych modułach sprawdzane są za pomocą testów.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Jaka stawka VAT będzie prawidłowa dla szkoleń językowych oferowanych za pomocą platformy e-learningowej ...
Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o pismo otrzymane od Urzędu Statystycznego w Łodzi, który zakwalifikował e-learningowe szkolenia językowe do PKD 85.59A szkolenia te podlegają pod ustawę z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług, art. 43 ust .1 pkt 28, co oznacza, że są zwolnione z podatku VAT.pytanie.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.pytanie.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienia od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29. pytanie.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:
- jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
- uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.
Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
- prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
- świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
- finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.
Zastosowanie zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania.
Zwolnienie z opodatkowania usług nauczania języków obcych ustawodawca przewidział w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT jednakże, przepis ten obejmuje usługi inne niż wymienione w punktach 26, 27 i 29 ust. 1 art. 43 ustawy o VAT. Należy zatem w pierwszej kolejności zbadać, czy świadczone przez Wnioskującą usługi nauczania języka angielskiego nie stanowią usług wymienionych w tych punktach.
W opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie nauczania języków obcych osób dorosłych w firmach i instytucjach na terenie całego kraju. Obecnie Wnioskodawca planuje poszerzyć swoją działalność o odpłatne szkolenia językowe na platformie e-learningowej, których adresatami będą zarówno osoby prawne (firmy zakupujące dostęp do platformy dla swoich pracowników), jak i osoby fizyczne. Klient po uiszczeniu opłaty otrzyma na maila login i hasło dostępu do kursu. Dzięki nim, przy użyciu komputera z dostępem do Internetu poprzez przeglądarkę internetową będzie miał dostęp do kursu, z którego będzie mógł z niego korzystać w dowolnym czasie i miejscu, dowolną ilość razy przez okres 12 m-cy od momentu otrzymania tego dostępu. W ramach kursu nabywca usługi będzie miał również możliwość kontaktowania się z lektorem poprzez maila, dzięki temu będzie miał wsparcie w procesie nauczania. Nabywca usługi będzie również otrzymywał regularne informacje w formie raportów o swoich postępach. Kurs nie kończy się egzaminem, jednak postępy w poszczególnych modułach sprawdzane są za pomocą testów. Ponadto z wniosku nie wynika, aby Wnioskodawca był objęty systemem oświaty oraz aby świadczona usługa była usługą w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania zawodowego.
Na podstawie powyższych okoliczności można dojść do wniosku, iż Wnioskodawca nie należy do grupy podmiotów świadczących usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy o VAT. Tym samym świadczone przez Wnioskodawcę usługi nauczania języka angielskiego nie są objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, pkt 27 i pkt 29, gdyż nie spełniają warunków, o których mowa w ww. przepisach.
W konsekwencji stwierdzić należy, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym usługa nauczania języka angielskiego za pomocą platformy e-learningowej korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Ustawodawca zwolnił bowiem od podatku usługi nauczania języków obcych nie uzależniając tych zwolnień od konkretnych metod nauczania.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 229 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie