Temat interpretacji
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy prawo do zastosowania 0 % stawki podatku VAT przy świadczeniu usług ,finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przysługuje tylko głównemu wykonawcy, który zarejestrował umowę w Komitecie Integracji Europejskiej, czy także zleceniobiorcy. Zapytanie Podatnika dotyczy stanu prawnego obowiązującego na dzień 30 kwietnia 2004 r.
Spółka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, iż w miesiącu październiku 2003 r. świadczyła firmie X, usługi związane z przeglądem, oceną stanu oraz uruchomieniem separatora piasku SI/101. Firmie tej udzieliła również dodatkowej gwarancji (przedłużenia okresu gwarancyjnego) na w/w urządzenie. Spółka przedmiotowe usługi zafakturowała ze stawką 22 % podatku VAT.
W miesiącu maju, kontrahent Spółki, zwrócił się z prośbą o wystawienie faktur korygujących stawkę podatku VAT w w/w fakturze do 0%, podając jako podstawę do wystawienia korekty interpretację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Limanowej, który stwierdził, że stawka podatku VAT w wysokości 0 % przysługuje również podwykonawcom inwestycji finansowanych ze środków pomocy zagranicznej, a nie tylko przez generalnego wykonawcę inwestycji.
W oparciu o powyższy stan faktyczny, Wnioskująca formułuje stanowisko, iż do wykonanych przez Nią usług, powinna być zastosowana stawka podatku VAT w wysokości 22 %. Bez znaczenia zdaniem Podatnika, pozostaje fakt, iż świadczył usługi finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej dla wykonawcy, który zawarł pisemną umowę o świadczenie usług finansowanych z pomocy zagranicznej. Podatnik świadczenia tych usług dokonał na podstawie zlecenia.
Ustosunkowując się do powyższej przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje:
W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy prawa podatkowego:
- § 62 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.), stanowiący, iż obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się do świadczenia usług nabywanych za środki finansowe z pomocy zagranicznej, o których mowa w § 15 ust. 3-5, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Komitet Integracji Europejskiej,
- § 62 ust. 1a. w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r., który stanowi, iż przepis ust. 1 stosuje się również do świadczenia usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 15 ust. 3 pkt 1, i w części z innych, własnych środków finansowych podatnika.
Analiza powyższych przepisów oraz stanu faktycznego pozwala stwierdzić, iż do zastosowania stawki 0 % podatku VAT konieczne jest spełnienie następujących warunków:
- zawarcie pisemnej umowy o wykonanie określonego rodzaju usług - inwestycji,
- zarejestrowanie tej umowy w Komitecie Integracji Europejskiej,
- finansowanie nabywania usług środkami pochodzącymi z pomocy zagranicznej.
Jednocześnie, na podstawie w/w przepisów, uznać należy, iż prawo do stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług , przysługuje podmiotowi, który dopełnił czynności wskazanych powyższą regulacją - zawarcie umowy pisemnej, rejestracja - czyli Generalnemu Wykonawcy usługi.
Uwzględniając powyższe, słuszne jest stanowisko Podatnika, wyrażające się w twierdzeniu, iż do wykonanych przez Niego usług, finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej dla generalnego wykonawcy, powinna być zastosowana stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22 %.