Temat interpretacji
Nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2011 r. (data wpływu 16 grudnia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 22 grudnia 2011 r. i 1 marca 2012 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "K." - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 grudnia 2011 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniach 22 grudnia 2011 r. i 1 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "K." .
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawcą jest Stowarzyszenie, realizujące zadania publiczne swoich członków. Prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Członkami Stowrzyszenia są gminy, urzędy gmin, Ośrodek Sportu i Rekreacji, osoby prawne i fizyczne. Realizuje projekt w ramach działania 4.1.3 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, objętego PROW na lata 2007-2013. Celem projektu pn. "K.", jest promocja atrakcyjności turystycznej Ziemi (), poprzez popularyzację kuchni regionalnej w przewodniku kulinarnym oraz na stronie internetowej. Projekt wpływa na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich, poprzez zaspokajanie potrzeb społecznych i przyczyni się do rozpowszechnienia atrakcyjności turystycznej tych obszrów. Umowa przyznania pomocy na realizację projektu została zawarta z Samorządem Województwa. Operacja powyższa realizowana jest w ramach zadania publicznego dla Gminy, będącej głównym członkiem Stowarzyszenia. Przedmiotem operacji będzie opracowanie oraz dystrybucja przewodnika kulinarnego po Ziemi (...) wraz z częścią informacyjną i promocyjną o poszczególnych regionach oraz modernizacja strony internetowej Stowarzyszenia, pod kątem promocji Ziemi (). (tematycznie powiązaną z opracowanym przewodnikiem kulinarnym). Nakład przewodnika wyniesie 2.500 sztuk i będzie rozdystrybuowany bezpłatnie między działającymi w regionie punktami informacji turystycznej oraz lokalnymi samorządami. Przedmiotem projektu będzie także modernizacja strony internetowaej Stowarzyszenia (dwie bazy danych: miejsc noclegowych, z mozliwością zglaszania oraz gastronomii z możliwościa zgłaszania, w różnych wersjach językowych). Dodatkowo wydawnictwo będzie reprezentować Ziemię () na wszystkich targach turystycznych. Strona internetowa będzie promocją Ziemi (). Adresatami projektu będą wszyscy turyści odwiedzający () oraz całą Ziemię () oraz jej mieszkańcy.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją niniejszego projektu...
Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, podatek naliczony przy ponoszonych wydatkach na realizację projektu nie będzie podlegał odliczeniu, gdyż nie dotyczy sprzedaży opodatkowanej. Stowarzyszenie wskazało, iż realizuje zadanie publiczne na rzecz swojego członka - Gminy, które wpisuje się w Jego cel statutowy. Podniosło, iż po zakończeniu zadania nie będzie pobierało opłat od swoich członków, jak i innych użytkowników, za korzystanie z produktów będących wynikiem projektu a więc nie będzie osiągany obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.
Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Stowarzyszeniu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż nie istnieje związek zakupów dokonanych w ramach przedmiotowego projektu z czynnościami opodatkowanymi.
Końcowo wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy