Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.12.2003, sygn. PI/005-251/03, Izba Skarbowa w Gdańsku
Temat interpretacji
Pytanie podatnika
- Przepis art. 93 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr
137, poz. 926 z późn. zm.) zwanej dalej Ordynacją stanowi, iż osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
- osób prawnych,
- osobowych spółek kapitałowych,
- osobowych i kapitałowych spółek handlowychwstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
- innej osoby prawnej (osób prawnych),
- osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych)- art. 93 §2 Ordynacji.
Przepis §1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:
- przekształcenia innej osoby prawnej,
- przekształcenia spółki niemającej osobowości osobowości prawnej- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.Zgodnie z art. 93a §2 Ordynacji podatkowej, przepis §1 stosuje się odpowiednio do:
- osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,b) spółki kapitałowej,
- spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.
Zgodnie natomiast z art. 93a §1 Ordynacji osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
Na gruncie przywołanych przepisów, w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o. - nie nastąpi sukcesja uniwersalna praw i obowiązków podatkowych.W przedstawionej sytuacji powstanie bowiem nowy podmiot tj. spółka z o.o., która co prawda rozpoczyna działalność na bazie majątku swojego poprzednika - Zapytujący wniesie do spółki w formie wkładu własne przedsiębiorstwo - jednakże jest odrębnym podatnikiem.
- Nowo utworzona spółka z o.o. nie przejmie prawa do zwrotu różnicy podatku powstałej na skutek rozliczenia przez przedsiębiorstwo osoby fizycznej podatku od towarów i usług.Zwrot ten będzie przysługiwał jedynie przedmiotowemu przedsiębiorstwu osoby fizycznej, pod warunkiem, iż w dacie składania deklaracji VAT-7 z wykazaną kwotą zwrotu przedsiębiorstwo to było zarejestrowanym podatnikiem podatku od podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego lub zostali wykreśleni z rejestru, o którym mowa w art. 9.
- Nowo utworzona spółka z o.o. nie przejmie również, zgodnie z argumentacją przytoczoną powyżej, prawa do odliczenia podatku z faktur VAT RR wystawionych przez przedsiębiorstwo osoby fizycznej.
Z kolei brak sukcesji w przedstawionym stanie faktycznym, w rozumieniu przepisów prawa podatkowego oznacza, iż:
Izba Skarbowa w Gdańsku