Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko spółki jawnej (...) prowadzonej przez (...) w (...) w sprawie skorzystania z możliwości obniżenia podatku dochodowego o nadpłatę w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W skierowanym do organu podatkowego piśmie Strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie skorzystania z możliwości obniżenia podatku dochodowego o nadpłatę w podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego w piśmie z dnia 18.02.2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 21.02.2005 r.) stanu faktycznego wynika, że spółka jawna (...) prowadzona jest przez dwie osoby fizyczne. Rozliczenie podatkowe firmy jest następujące:
- podatek od towarów i usług jak i podatek od łącznych kwot dokonanych wypłat jest podatkiem spółki,
- podatek dochodowy jest podatkiem poszczególnych wspólników spółki, który naliczony jest według ich udziału procentowego w dochodach spółki,
W przypadku sprzedaży eksportowej oraz dostawy wewnątrzwspólnotowej występuje w znacznej wysokości nadpłata w podatku od towarów
i usług, na zwrot której spółka oczekuje 60 dni, natomiast podatek dochodowy podlega zapłacie do dnia 20 następnego miesiąca. W roku 2005 spółka chce skorzystać z kompensaty należności i zobowiązań.
Zdaniem Strony jest to możliwe, ponieważ spółka jawna jest spółką osobową, a nie kapitałową.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Jak z powyższego wynika w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka.
W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) stwierdzono w art. 1, że reguluje ona opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych. Podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest zatem osoba fizyczna w rozumieniu prawa cywilnego, gdyż prawo podatkowe nie definiuje pojęcia osoby fizycznej. Ponieważ spółka według prawa cywilnego nie jest osobą fizyczną nie może być uznana za podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, są nimi jej udziałowcy.
Zgodnie z art. 76 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z2005 r. Nr 8, poz. 60) nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych z zastrzeżeniem § 2.
Natomiast zgodnie z art. 77b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa zwrot nadpłaty następuje na wskazany rachunek bankowy podatnika, płatnika lub inkasenta obowiązanego do posiadania rachunku bankowego.
Bezwzględny charakter wyżej cytowanych przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa decyduje o tym, że dokonanie zwrotu nadpłaty lub jej zaliczenie musi nastąpić w sposób wskazany w tych przepisach.
W związku z powyższym dokonanie przeksięgowania nadpłaty w podatku od towarów i usług, który jest podatkiem spółki na poczet zobowiązań w podatku dochodowym, który jest podatkiem osób fizycznych sprzeciwiałoby się właściwości zobowiązań podatkowych.
Mając powyższe na uwadze stanowisko Strony jest nieprawidłowe.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na podstawie art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w znaku skarbowym w wysokości 5, 00 zł. oraz 0, 50 gr od każdego załącznika.