Temat interpretacji
Na podstawie przepisu § 67 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały zwolnione z podatku od towarów i usług.
Zgodnie z treścią art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2004 r., za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
Zgodnie z informacją podaną we wniosku w sprawie udzielenia informacji, jeden ze wspólników Spółki Cywilnej pełni funkcje Prezesa Zarządu, a drugi - Prokurenta w zarządzanej spółce. Osoby te uzyskują za usługi zarządzania i kierowania tymże podmiotem gospodarczym przychody udokumentowane fakturą VAT. Przedmiotem tej faktury VAT jest należność dla Spółki Cywilnej, tj. obu wspólników (Prezesa Zarządu i Prokurenta w zarządzanej spółce) łącznie.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 6 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., za pozarolniczą działalność gospodarczą na potrzeby przedmiotowej ustawy należy rozumieć działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9 ustawy. Tak więc dla celów podatkowych dana działalność prowadzona przez podatnika może być uznana za działalność gospodarczą pod warunkiem, że uzyskane przychody nie stanowią jednego ze źródeł przychodów, o których mowa wyżej, tj. np.: działalności wykonywanej osobiście. Jednocześnie z art. 13 pkt 9 ustawy wynika, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Natomiast w myśl pkt 7 art. 13 ww. ustawy, przychody otrzymywane przez osoby wchodzące w skład organów stanowiących osób prawnych są zaliczane również do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Z powyższych uregulowań wynika, iż zarządzanie przedsiębiorstwem może być źródłem przychodu określonym w art. 13 pkt 7 bądź pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychody te, bez względu na podstawę prawną ich uzyskania, uważane są za przychody działalności wykonywanej osobiście i jako źródło przychodów wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.
Dlatego też brak jest możliwości zaliczenia uzyskanego przychodu do usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przepisy art. 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
W związku z powyższym, zwolnienie od podatku od towarów i usług, wynikające z § 67 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym nie dotyczy usług świadczonych przez Spółkę Cywilną.