Pismem z dnia 11 lutego 2005r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego... - Interpretacja - PP/443-11/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2005, sygn. PP/443-11/05, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 11 lutego 2005r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w Pana indywidualnej sprawie.

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny;

Prowadzi Pan działalność w zakresie handlu używanymi samochodami osobowymi, stosując szczególną procedurę w zakresie dostawy towarów używanych, zgodnie z art.120 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zmianami). Do ustalania marży stosuje Pan przepis art. 31ust.1 i ust.2 ustawy o VAT, podwyższając cenę nabycia o wszystkie koszty poniesione do momentu sprzedaży samochodu (m.in. o podatek akcyzowy, ubezpieczenie, naprawy samochodu, transport, paliwo itp.).

W swoim wniosku zwraca się Pan z pytaniem czy ustalając wartość nabycia towaru poprzez włączenie do tej wartości poniesionych kosztów, postępuje Pan prawidłowo.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia;

Zgodnie z art.120, ust.4 w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwota nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Ustalając zatem marżę jako podstawę opodatkowania należy najpierw dokonać ścisłego ustalenia wielkości, które marże tę wyznaczają, czyli określić:
1) całkowitą kwotę, którą nabywca ma zapłacić, oraz
2) kwotę nabycia.

Powołana ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje tych pojęć, a zatem dokonując ich wykładni należy posiłkować się definicją zawartą w Szóstej Dyrektywie Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - powszechny system podatku od wartości dodanej - ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG). Artykuł 26a część B ust.3 w/w VI Dyrektywy dla określenia podstawy opodatkowania dostaw towarów przy zastosowaniu marży podaje definicję "ceny kupna". "Cena kupna oznacza całkowite świadczenie wzajemne uzyskane lub, które zostanie uzyskane od podlegającego opodatkowaniu pośrednika lub jego dostawcę".

Przez "kwotę nabycia" w rozumieniu art.120 ust.4 ustawy VAT należy więc rozumieć: całkowite świadczenie wzajemne uzyskane lub, które zostanie uzyskane przez dostawcę towaru od kupującego go pośrednika. A zatem "kwota nabycia", to cena, którą podatnik zapłacił dostawcy towaru. Cena ta nie może zawierać innych elementów, tj. podatków opłat, itp., jeżeli zostały one poniesione przez nabywcę towaru, ale nie zapłacone dostawcy.

Kwota nabycia towaru obejmuje wszelkiego rodzaju, bezpośrednio związane z tą transakcją koszty dodatkowe (prowizja, transport, ubezpieczenia) jak również podatki, cła, ale tylko wtedy, gdy kupujący towar pośrednik ponosi ciężar wszelkich tych opłat (podatków, itd.) płacąc za nie dostawcy (sprzedawcy towaru), co oznacza, że stanowią one składnik ceny należnej dostawcy (są wkalkulowanym w cenę elementem).

Jeżeli więc jest Pan obciążony dodatkowymi kosztami, ale nie płaci za nie dostawcy towaru (samochodu)) lecz innym podmiotom, koszty te nie stanowią składników ceny nabycia, lecz stanowią koszty uboczne tej transakcji. Nie można więc o wielkość tych wydatków zwiększyć ceny nabycia towaru używanego.

W takim wypadku słusznym będzie jednak, uwzględnienie przez Pana przy sprzedaży towaru, obok wartości towaru także związanych bezpośrednio z tą transakcja poniesionych wydatków i obciążenie nimi nabywcy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art.14b§1 Ordynacji podatkowej), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (14b §2 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich