Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm. )
Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w piśmie z dnia 23.08.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 24.08.2005 r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu, iż otrzymana od przewoźnika specyfikacja przesyłek zawierająca takie dane jak: nr paczki, nr przesyłki, wagę przesyłki, nazwisko odbiorcy, kod, nazwę kraju i miasta na terytorium UE, zawierająca potwierdzenie, iż towar dostarczono do miejsca przeznaczenia i wydano go nabywcy, stanowi dokument, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm. ).
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 24.08.2005 r. Podatnik złożył w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący warunków jakie muszą spełniać dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika, o których mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług dla zastosowania 0% stawki podatku VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.
Ze stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zlecił , w ramach dokonywanej przez niego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, transport tych towarów poza terytorium kraju Grupie Raben. Przewoźnik poinformował zleceniodawcę , iż nie wydaje on swoim klientom jednolitego dokumentu zawarcia umowy, tzw. CMR, ale specyfikację przesyłek nadanych do przewozu wraz z fakturą za wykonana usługę transportową.Wg wyjaśnień przewoźnika, wydawane klientom dokumenty jednoznacznie potwierdzają, iż towary przewożone w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju i zostały przyjęte przez odbiorcę, a tym samym stanowią dokumenty przewozowe w rozumieniu art. 42 ust. 3 ustawy o VAT.
Zdaniem Podatnika przepisy ustawy z dnia 11.03.2005 r. o podatku od towarów i usług nie określają elementów jakie powinny zawierać dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika dokumentujące dostarczenie towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska. Tym samym otrzymaną od przewoźnika specyfikację przesyłek zawierającą wagę, nr paczki, nr przesyłki, wagę przesyłki, kod kraju i miasto na terenie innego kraju wspólnoty niż Polska, gdzie przesyłka została dostarczona, nazwisko odbiorcy wraz z fakturą za wykonaną usługę można uznać za dokumenty przewozowe, o których mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT.
Jednocześnie Podatnik wskazuje, iż oprócz dokumentów otrzymanych od firmy transportowej posiada także inne dowody potwierdzające, iż towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, tj. kopię faktury potwierdzonej przez odbiorcę zagranicznego oraz dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towarów na terytorium państwa członkowskiego, co uzasadnia zastosowanie przez dostawcę 0% stawki podatku VAT.
Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje :
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez dostawę towarów , o której mowa w art. 5 ust. 1 okt 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ).Natomiast wewnątrzwspólnotową dostawa towarów jest wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ww. ustawy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8 ( art. 13 ust. 1 ww. ustawy ).
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o VAT.Jednym z nich jest posiadanie przez dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, dowodów łącznie potwierdzających, że towary będące przedmiotem dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju ( art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT ).
Dowodami, o których mowa wyżej są:- dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika ( spedytora ) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku, gdy przywóz towarów jest zlecany przewoźnikowi ( art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy )- kopia faktury ( art. 42 ust. 3 pkt 2 ustawy ) - specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku ( art. 42 ust. 3 pkt 3 ustawy).W przypadku, gdy ww. dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o ptu, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności: korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie, dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu, dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju ( art. 42 ust. 11 pkt 1-4 ustawy o VAT ).
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają natomiast jakie elementy powinny zawierać otrzymane przez podatnika dokumenty przewozowe, o których mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT.
Jeżeli zatem Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zlecając przewóz towarów przewoźnikowi ( spedytorowi ), który nie dokumentuje wykonanej usługi transportu jednolitym dokumentem zawarcia umowy przewozu, tzw. CMR to otrzymana od przewoźnika specyfikacja przesyłek zawierająca takie dane jak: nr paczki, nr przesyłki, wagę przesyłki, nazwisko odbiorcy, kod, nazwę kraju i miasta na terytorium UE, zawierająca potwierdzenie, iż towar dostarczono do miejsca przeznaczenia i wydano go nabywcy, stanowi dokument, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.
Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 23.08.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 24.08.2005 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.